10 nowych pozycji z Turcji na tymczasowej Liście UNESCO

Współrzędne GPS: 39.927601, 32.872200

13 kwietnia tego roku Turcja zyskała 10 nowych wpisów na tymczasową Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. w ten sposób liczba miejsc z Turcji oczekujących na zatwierdzenie na stałej Liście UNESCO zwiększyła się do 62. Warto pamiętać, że pomimo ogromnego bogactwa kulturowego i przyrodniczego, na stałej liście znajduje się obecnie zaledwie 13 miejsc z tego kraju. Władze tureckie wierzą, że już niedługo lista ta znacznie się wydłuży - trzymamy kciuki!

Grobowce królów pontyjskich w Amasyi

Nowe wpisy na liście tymczasowej to:

  • Kościół Akdamar - położony na wyspie Akdamar, na znajdującym się na wschodzie kraju jeziorze Van kościół świętego Krzyża, zbudowany w X wieku przez władców Armenii.

Kościół na wyspie Akdamar

  • Teatr i akwedukty w Aspendos - położone w pobliżu Antalyi antyczne miasto Aspendos należy do największych atrakcji turystycznych regionu, a tamtejszy teatr z czasów rzymskich uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie.

Akwedukt w Aspendos

Teatr w Aspendos

  • Kompleks Eshab-ı Kehf Kulliye - czyli grota i kompleks meczetowy Siedmiu Śpiących, położony w Afşin, w prowincji Kahramanmaraş. To jedno z kilku znajdujących się w Turcji miejsc związanych z legendą o śpiących przez wiele stuleci młodzieńcach - pozostałe znane nam znajdują się w pobliżu Efezu oraz miasta Tarsus.
  • Historyczne miasto Mudurnu - pięknie położone w dolinie rzeki Gallos (Mudurnu) miasteczko, znane z wielu zabytkowych domów, meczetów i łaźni.

Miasteczko Mudurnu

  • Grobowce królów pontyjskich w Amasyi - jedno z najbardziej malowniczych miast Turcji, ze wspaniałymi zabytkami i niezapomnianymi widokami.

Grobowce królów pontyjskich w Amasyi

  • Górzysta Frygia - historyczna kraina w centralnej Turcji. Jej okres świetności przypadał na VIII-VI wiek p.n.e. kiedy to rozwijała się tu cywilizacja frygijska, która pozostawiła po sobie wiele wspaniałych i tajemniczych monumentów. Do najbardziej znanych należą tumulusy (kopce) dawnych władców w pobliżu stolicy - Gordionu oraz monument naskalny znany jako Yazılıkaya w okolicach miasta Eskişehir.

Tumulus króla Midasa w Gordionie

Monument naskalny znany jako Yazılıkaya w okolicach miasta Eskişehir

  • Antyczne miasto Stratonikea - rzadko odwiedzane ruiny Stratonikei w prowincji Muğla wynagradzają wytrwałych podróżników wspaniale zachowanymi zabytkami z okresu antycznego oraz osmańskiego.

Teatr w Stratonikei

  • Most w Uzunköprü - nazwa Uzunköprü oznacza dosłownie Długi Most, a największą atrakcją miasteczka jest most nad rzeką Ergene, pochodzący z czasów osmańskich i mający aż 1392 metry długości.

Most w Uzunköprü

  • Grobowiec Ismail Fakirullah - monument ten, znajdujący się w prowincji Siirt słynie z mechanizmu odbijania światła związanego z wierzeniami sufickimi.
  • Kompleks pałacowy Yıldız - położony w Stambule, na wzgórzu nad cieśniną Bosfor pałac był siedzibą rządu osmańskiego oraz rezydencją sułtana Abdülhamida II w latach 1876-1909.

Kompleks pałacowy Yıldız w Stambule

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi