Region:
Czy wiecie, które tureckie miasto jest stolicą kurczaków? Nie, to nie Denizli, tam królują koguty, natomiast tureckie kurczaki chlubią się swoim pomnikiem w małym prowincjonalnym miasteczku Mudurnu, położonym w prowincji Bolu.
Mudurnu, liczące sobie zaledwie około 5000 mieszkańców leży w malowniczej okolicy pośród gór i rzadko bywa odwiedzane przez turystów zagranicznych.
Historia Mudurnu sięga czasów bizantyjskich, z tego okresu pochodzi również nazwa miasteczka, które zostało nazwane na cześć księżniczki Modrene. Nad miastem można nadal zobaczyć ruiny twierdzy z okresu Bizancjum.
Do tradycyjnych wyrobów z okolic Mudurnu należą lokalne haftowane tkaniny, które są dla tamtejszych kobiet poważnym źródłem dochodu. Piękne przykłady sztuki hafciarskiej z Mudurnu można zobaczyć w Muzeum w Bolu.
Przeczytaj więcej o Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Bolu.
Smakosze z radością odkryją, że Mudurnu słynie nie tylko z przetworów z kurcząt, ale również z pişmaniye - smakołyku, przypominający z wyglądu watę cukrową, ale znacznie różniącego się od niej smakiem.
Noclegi:
W samym miasteczku znajduje się kilka hoteli zajmujących odrestaurowane domostwa osmańskie. Decydując się na taką przyjemność należy jednak pamiętać, że w cenie zawarta będzie również 'wartość historyczna' miejsca. Jeżeli nie przeszkadza Wam nocowanie w nowoczesnym budynku to polecamy hotel Moderna, położony w centrum Mudurnu. W 2011 roku cena za pokój 3-osobowy ze śniadaniem wynosiła 75 TL. Pokoje są czyste, z łazienkami, wyposażone w telewizor oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Dodatkowym plusem jest poczucie bezpieczeństwa, zarówno gości, jak i ich pojazdów zaparkowanych przed hotelem - znajduje się on bowiem po sąsiedzku z posterunkiem policji, a naprzeciwko siedziby Jandarmy, gdzie uzbrojony funkcjonariusz dzień i noc czuwa nad okolicą.
Co warto zobaczyć:
Podróżnicy, którzy docierają do Mudurnu, najczęściej trafiają tam w poszukiwaniu ciekawych budynków z epoki Imperium Osmańskiego. Znajduje się ich tu aż 165, nie licząc kilku meczetów, łaźni oraz tzw. çeşme czyli ozdobnych kranów z wodą pitną. Do najznamienitszych przykładów architektury z tamtego okresu należą posiadłości (tzw. konak) Keyvanlar i Armutçular.
Do najstarszych budynków w mieście zalicza się meczet Yıldırım Beyazıt Cami, zbudowany w 1374 roku. Był on jednak wielokrotnie odbudowywany i odrestaurowywany po nawiedzających ten region trzęsieniach ziemi.
Z XIV wieku pochodzi również łaźnia (tr. hamam) Yıldırım Beyazıt, która jest nie tylko ciekawym zabytkiem, ale oferuje również możliwość skorzystania z odświeżającej kąpieli i masażu (ta ostatnia usługa nie jest dostępna dla kobiet).
Jak dotrzeć?:
Samochodem - z autostrady Stambuł - Ankara należy zjechać w Bolu i kierować się na południowy-zachód (około 50 kilometrów). Przy okazji można zatrzymać się nad jeziorem Abant.
Przeczytaj więcej o jeziorze Abant.
Autokarem - ze Stambułu lub Ankary dojedziemy do Bolu, a stamtąd autobusem do Mudurnu (około 1 godzina jazdy). Autobusy kursują również pomiędzy Mudurnu a Düzce.
Najbliższe lotnisko znajduje się w Eskişehir.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz