Jak podaje agencja AFP, Turcja zwróci się z prośbą do władz włoskich o zwrot szczątków doczesnych świętego Mikołaja. Ów święty pochodził z anatolijskiego miasta Myra, czyli współczesne Demre na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jednakże jego zwłoki zostały w XI wieku wykradzione przez włoskich piratów i obecnie są wystawione we włoskim mieście Bari.
Turecki minister kultury, Ertuğrul Günay, powiedział, jak donosi gazeta Miliyet, że "te kości powinny znaleźć się w Turcji, a nie w mieście piratów". Jeżeli w Demre powstanie muzeum poświęcone świętemu Mikołajowi, to jego szczątki byłyby najważniejszym eksponatem. Jednak minister nie podał żadnej konkretnej daty wyznaczającej zbudowanie owego muzeum.
Odpowiedzi
Mikołaj eksponatem muzealnym?
Wysłane przez Jaś_Wędrowniczek w
Mikołaj - eksponat
Wysłane przez Iza w
Pomysł z wyeksponowaniem doczesnych szczątków świętego Mikołaja jako atrakcji turystycznej również wydaje mi się wątpliwym. Powód wątpliwości jest zasadniczy: kto chce uwierzyć, że Mikołaj nie żyje? Na pewno nie miliony dzieci na całym świecie, czekające w grudniu na prezenty od niego. Wizyta na grobie Mikołaja mogłaby być źródłem silnej traumy...
Jednakże informacja o inicjatywie ministra kultury ma jeszcze inne znaczenie. Mówimy tu o próbach odzyskania eksponatów i obiektów o znaczeniu historycznym i kulturowym, które zostały na przestrzeni wieków zrabowane lub wywiezione z terenów dzisiejszej Turcji, często zresztą za przyzwoleniem sułtanów. Sztandarowym przykładem jest Pergamon pozbawiony słynnego ołtarza, który jest wystawiony w Berlinie. Podziwianie tych dwóch elementów osobno: ruin Pergamonu w Turcji a Ołtarza Zeusa w Berlinie pozbawia nas przeżycia pełni ich wielkości.
Mikołaj Coca Cola
Wysłane przez Jaś_Wędrowniczek w
Mikołaj - popkulturowy
Wysłane przez Iza w
Postać Mikołaja (nie świętego, a krasnoludka w czerwonym kubraczku) napawa mnie niechęcią. Z dzieciństwa pamiętam opowieści babci, że przed wojną święty Mikołaj był dostojnym biskupem, właśnie takim, jakiego możemy sobie wyobrażać jako biskupa Myry.
Odnosząc się do kwestii wywożenia skarbów historycznych z kraju, z którego zostały zabrane: moje stanowisko jest jednoznaczne: powinny wrócić na miejsca skąd je zabrano. Tylko wówczas co pozostałoby z British Museum?
British Museum
Wysłane przez Jaś_Wędrowniczek w