Restauracje w Kuşadası

Kiedy Iza poprosiła mnie, bym zarekomendowała kilka restauracji w Kuşadası, ogarnęło mnie lekkie przerażenie. Tutaj bowiem restauracje dzielą się na:

  • dla turystów
  • tureckie dla turystów imitujące prawdziwe
  • normalne restauracje dla lokalnych ludzi
  • luksusowe restauracje dla turystów
  • luksusowe restauracje dla lokalnych ludzi
  • rybne dla turystów
  • rybne dla lokalnych ludzi
  • wreszcie - lokanty.

Saray Restaurant Saray Restaurant

Nie wspominam tutaj o restauracjach położonych poza miastem, np. do niedalekiej wioski Kirazlı, jeździ się specjalnie na śniadania ;) a do Şirince na çiçek dolma ;)

Skoncentruję się zatem na restauracjach zlokalizowanych w mieście Kuşadası.

Restauracje dla turystów - jedno z najgorszych miejsc, gdzie można trafić. Jedzenie paskudne, nieprzyprawione, by nie zrazić niewprawnego podniebienia yabanci, w dodatku drogo. Zazwyczaj ceny w takich miejscach zaczynają się od 20 TLY w górę. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim, w środku nie będzie lokalnych ludzi, to pierwszy znak. Po drugie, obsługa mówi biegle po angielsku, a często też w innych językach. Nasza rada - omijać te miejsca szerokim łukiem.

Kategoria tureckie dla turystów imitujące prawdziwe jest nieco bardziej skomplikowana. Generalnie mamy dwa takie zjawiska, dla ułatwienia obok siebie, jedna to Avlu - znana i przez niektórych lubiana restauracja, a druga to Özurfa. Serwują tam prawdziwe tureckie jedzenie, z tą różnicą, że... yabanci traktują inaczej niż lokalnych ludzi. Dotyczy to także cen, wyboru stolika etc. Obie restauracje zostały też opisane w przewodniku ogólnoświatowym, jako najlepsze restauracje, więc na brak klientów nie narzekają. Ja ich jednak nie polecam.

Normalne restauracje dla lokalnych ludzi - ta kategoria jest bardzo rozległa. Na pewno należy zaliczyć tutaj Bülbül, zlokalizowane w nieturystycznym centrum miasta, niedaleko cmentarza. Z pewnością jest to miejsce godne największego polecenia. Zarówno jedzenie, jak i obsługa super.

Na pewno Hasan Usta na głównym deptaku w Kuşadası - niedaleko naszego biura też jest wart polecenia. No i oczywiście Ramiz w nowym deptaku w marinie. Warto wspomnieć również o jedzeniu w Domu Nauczyciela w centrum miasta, dokładnie naprzeciwko wspomnianej już restauracji Avlu. Jedzenie dobre, widok obłędny i normalne ceny.

Luksusowe restauracje dla turystów. To w zasadzie większość restauracji przy promenadzie, zaliczyć tu należy Captain House, jak również Pasha restaurant w Soğucak. Drogo, jedzenie takie sobie, zawsze piękny widok.

Luksusowe restauracje dla lokalnych ludzi. To niezwykle interesująca kategoria. Na pewno należy tutaj zaliczyć Saray - na starym mieście i Karavansaray - dwie z najlepszych restauracji w mieście, prowadzone przez braci. Gorąco polecamy, jedzenie fantastyczne, latem taniec brzucha na żywo oraz trzecia w tej kategorii - Bebop w marinie. We wszystkich z nich znajdziemy zarówno pyszne tureckie jedzenie z milionami różnych przystawek, jak i tradycyjne steki czy inne specjały. Rachunek w tych restauracjach za prawdziwie królewski posiłek, na 3 osoby, z butelką dobrego wina nie powinien przekroczyć 120-150 TLY.

Saray Restaurant Saray Restaurant

Restauracje rybne. Te są stosunkowo łatwe to zlokalizowania, to niemal wszystkie restauracje w porcie - wyjątek restauracje zlokalizowane na górze od fishmarket - czyli Toros Restaurant i Balikci Kahvesi. Oprócz tego mamy dwie fantastyczne rybne restauracje w mieście - Messina - w marinie - nie spotkałam tam nigdy yabanci, a jedzenie... klękajcie anioły! - oraz Şef restaurant - także w marinie. Rachunek za dobrą kolację z butelką wina na dwie osoby to tutaj koszt od 200 TLY.

Messina Messina

Na koniec - wszechobecne w Turcji lokanty. W moim odczuciu, najlepsze lokanty są zlokalizowane na terenie Sanay Sitesi, czyli osiedla... z warsztatami. Są one bezpośrednio przy drodze przelotowej Izmir - Söke, także naprawdę dla osób zmotoryzowanych - gorąco polecam. Zawsze czysto, posiłki od 3 TLY.

Teraz... kilka zdjęć tureckich posiłków, dla zaostrzenia apetytu.

Powiązane artykuły: