Çandarlı

Współrzędne GPS: 38.936199, 26.933001

Region: 

Mała nadmorska miejscowość Çandarlı wydaje się idealnym miejscem na chwilę relaksu i plażowego lenistwa, zwłaszcza po zwiedzeniu wszystkich atrakcji turystycznych w położonej około 30 km w głąb lądu Bergamie. Samo Çandarlı również posiada bogatą historię, ale jej ślady w znacznym stopniu zostały zatarte przez czas. Jedną z nielicznych, chociaż bardzo spektakularną pamiątką po ciekawych dziejach miasteczka jest potężna forteca genueńska, w cieniu której przechadzają się wczasowicze.

Twierdza w Çandarlı

Historia

W czasach starożytnych Çandarlı nosiło nazwę Pitane i było grecką kolonią, należącą do tzw. eolskiego dodekapolis czyli ligi dwunastu najbardziej znaczących osad eolskich na wybrzeżu Azji Mniejszej.

Tablica informacyjna z Muzeum Archeologicznego w Izmirze - ze zdjęciem wykopalisk w Pitane

Oprócz Pitane związek ten tworzyły między innymi: Smyrna (obecnie İzmir), Myrina, Gryneion i Notion. W czasach hellenistycznych Pitane dostało się pod władanie Królestwa Pergamonu.

Panorama Çandarlı

Z Pitane pochodził znany filozof Arkezylaos, który łączył poglądy platońskie ze sceptyckimi i nauczał, że nie można twierdzić niczego z pewnością. Drugim sławnym obywatelem Pitane był Autolykos - matematyk, astronom i geograf, którego imieniem nazywany został jeden z kraterów na Księżycu.

Amfora z Pitane z I połowy VI wieku p.n.e. - ekspozycja Muzeum Archeologicznego w Izmirze

Geograf i podróżnik Strabon pisał, że w okolicach Pitane można było znaleźć rodzaj skały, która była tak lekka, że unosiła się na wodzie. Najprawdopodobniej chodziło mu o tzw. piankę morską, obecnie wykorzystywaną do wyrobu pięknych fajek i przedmiotów dekoracyjnych.

Plaża w Çandarlı

Nazwa Çandarlı pochodzi od słynnego wielkiego wezyra Çandarlı Halila Paszy. Był on wpływowym politykiem za czasów sułtana Murada II, ale popadł w niełaskę u jego syna - Mehmeta Zdobywcy, który skazał go na śmierć tuż po zdobyciu Konstantynopola. W ten sposób Halil Pasza przeszedł do historii jako pierwszy osmański wielki wezyr, którego kariera zakończyła się egzekucją.

Informacje praktyczne

Obecnie to miejscowość wypoczynkowa, słynąca z piaszczystej plaży i spokojnej atmosfery. Poza sezonem letnim mieszkańcy miasteczka utrzymują się głównie z rybołówstwa.

Domek w Çandarlı

Większość restauracji, hoteli i pensjonatów położonych jest wzdłuż plaży miejskiej, przy ulicy Sahil Plaj Caddesi. Najbardziej znane hotele w Çandarlı to Otel Samyeli (tel. 90 232 673 34 28) oraz Emirgan Beach Hotel (tel.90 232 673 25 00), należące do tego samego właściciela.

Hotel Samyeli w Çandarlı

Co piątek w Çandarlı odbywa się tradycyjny targ, oprócz tego w miasteczku znajduje się kilka sklepów spożywczych i poczta.

Ulica Sahil Plaj Caddesi w Çandarlı

Co warto zobaczyć: 

Z antycznego Pitane na terenie Çandarlı nie zachowały się żadne godne uwagi pozostałości. Starożytne budowle zostały rozebrane przez późniejszych mieszkańców okolicy, a z pozyskanego budulca wzniesiono między innymi najbardziej charakterystyczny znak rozpoznawczy miasteczka - potężną fortecę. Stoi ona w samym centrum Çandarlı, nieopodal plaży.

Twierdza w Çandarlı

Zamek w Çandarlı to budowla na planie kwadratu, posiadająca cztery wyższe wieże i dwie niższe. W dolnych partiach murów można zauważyć kamienne bloki pochodzące z antycznych murów miejskich.

Zamek podobno został zbudowany w XIII lub XIV wieku przez Genueńczyków, a w XV wieku przebudowali go Turcy tak, aby mógł powstrzymać atak z użyciem broni palnej. Dalsze modyfikacje wprowadzono w 1814 roku, a w 1955 roku zamek przeszedł renowację. W 2012 roku był niedostępny dla zwiedzających - najwyraźniej z powodu kolejnych prac renowacyjnych.

Twierdza w Çandarlı

Największą atrakcją Çandarlı jest piaszczysta plaża, ciągnąca się wzdłuż wychodzącego w morze półwyspu, na którym położone jest miasteczko.

Plaża w Çandarlı

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: z İzmiru (1,5 godziny) przez Dikili (15 minut).

Dolmuszem: z Bergamy (30 minut).

Samochodem: z Bergamy jadąc na południowy-zachód trasą E87 (kierunek İzmir), po przejechaniu około 23 km należy z tej drogi skręcić w prawo (na zachód), w trasę o nazwie Çandarlı Yolu. Całkowita długość trasy z Bergamy wynosi 34 km.

Z İzmiru do Çandarlı odległość wynosi 93 km, jadąc trasą E87 na północ, przez Menemen i Aliağa, a następnie skręcając w Çandarlı Yolu.

Plaża w Çandarlı

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

wątek Halila Paszy nadaje

wątek Halila Paszy nadaje nieco nieprzyjemny zgrzyt historii miasta, on sam prawdopodobnie wolałby przejść do pamięci z innego powodu ;)

ale oprócz tego miejscowość sama w sobie wygląda na sympatyczne wypoczynkowe miejsce z dala od zgiełku i tłumu. Dziękujemy za relację!

 

www.zamieszkajwturcji.pl