Kusadasi czy Bodrum?

Na Wybrzeżu Morza Egejskiego sa tak naprawdę 3 liczące się kurorty: Kusadasi, Bodrum i Cesme.

Cesme jest śliczne, malutkie, wybierane przez tureckie gwiazdy estrady, jako wymarzone miejsce wakacyjne. Zatem - mocno tureckie, drogie, mało popularne wśród Polaków. 

Pozostają zatem dwa kurorty, od zawsze konkurujące ze sobą: Bodrum i Kusadasi.

Rozpocznijmy dyskusję o wyższości Kusadasi nad Bodrum lub odwrotnie.  To trochę, jak o wyższości Świąt Wielkiej Nocy, nad Świętami Bożego Narodzenia. 

Osobiście całym sercem jestem za Kusadasi, które jest większe, ma piękne piaszczyste plaże, dużą marinę, to w końcu tutaj przypływają statki z całego świata, a nie do Bodrum (tam zawijają tylko maluchy).

W Bodrum - plaże brzydkie, nie tylko zatłoczone, ale w większości bez tego ukochanego przez Polaków złotego piasku.

Bodrum - to jedna wielka dyskoteka, jak zatem tam wypocząć?

Wreszcie - co tam jest do zwiedzania? Oprócz Zamku Joanitów, resztek po Mauzoleum Mauzulosa, maleńkiego teatru antycznego - na całym półwyspie praktycznie nie ma nic.

W Kusadasi mamy i Efez, i Kade Kalesi, i Akwedukt, i Notion, rzut beretem do Priene, Didimy, Claros, Selcuku, Domu Marii Matki Jezusa.... Można wymieniać bez końca.

Dla poszukujących innych rozrywek - to u nas znajdują się największe Aquaparki, zaledwie 15 km od miasta 18 dołkowe pole golfowe...  

No i mamy piękne plaże. I wspaniałą, nowa marinę z olbrzymią promenadą wchodzącą w morze.  

Kusadasi, to jest jedyny kurort na wybrzeżu, gdzie sezon trwa cały rok.

zatem - zwycięzca może być tylko jeden. I jest nim - Kusadasi.

Kusadasi

Fora: 

Jako adwokat diabła...

...pragnę tylko przypomnieć, że to w Bodrum zbudowano kiedyś jeden z 7 cudów świata antycznego - słynne Mauzoleum. Trudno też w Kusadasi znaleźć muzeum tej klasy, co Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum :)

Jest wymienione, pragnę

Jest wymienione, pragnę równiez przypomnieć, że kolejny z 7 cudów świata - Świątynia Artemidy - jest właśnie u nas :) a i tutaj-w Selcuku - jest największe muzeum sztuki starożytnej z "cycatą" Artemidą :)

zamieszkajwturcji

:-)))))

Światynia Artemidy BYŁA w Efezie. Nie ma jej od 1750 lat. Czyli masz troche nieaktualne wiadomości.

Co do muzeum w Selcuku to faktycznie zacne. Ale najwieksze? Chyba w promieniu 50km. Niech bedzie, ze wieksze jest w Antalyi. Czyli tak z 400km.

Kusadasi/Bodrum

Tekst godny reklamówek Triady czy innej Itaki. W Cesme nie bylem. Wiec sie nie wypowiem. Ale z doswiadczenia wiem, że jak bywaja tam Turcy to pewnie jest to fajne miejsce.

Za pozostalymi miastami nie przepadam. Ale jak juz mialbym wybierac to w Kusadasi nie chcialbym siedziec. Paskudna miejscowosc. Typowy wytwor turystyki masowej. Oczywiscie okolica to co innego.

Mam tylko pytanie do Kusadasi. Coz takiego jest w Notion co mogloby zaciekawic przecietnego polskiego turysta. :-)))))))))))))))))))))))))))))

Cesme :)

Jeżeli chodzi o czysty wypoczynek, to z alternatywy Kusadasi/Bodrum wybieram Çeşme. Wcale nie jest takie drogie, jak się je opisuje, tzn. da się znaleźć restauracje w normalnych, a nawet niskich cenach. Okoliczne hotele też są oferowane przez polskie biura podróży, właściwie od paru lat lata tam coraz więcej rodaków. Ogromny plus mają okolice Çeşme za plaże, możliwości uprawiania windsurfingu i sportów pokrewnych oraz boski klimat :)

Minusem jest brak w najbliższej okolicy atrakcji dla osób nastawionych na zwiedzanie zabytków/muzeów/meczetów. Co prawda myśmy tam przeszukali każdy kamień, ale taki Erythraj nie może się równać z Miletem...

Kusadasi na wypoczynek jakoś nie za bardzo widzę, za to jako baza wypadowa - świetne, mnóstwo atrakcji w bliższej i dalszej okolicy. Właściwie przez tydzień pobytu w tym roku w samym Kusadasi spędziliśmy jeden dzień, a tak to cały czas nas nosiło. Z tym, że Notion i Lebedos zdecydowanie są tylko dla maniaków :P

Muzeum Efeskie w Selçuku jest świetne, ale to w Bodrum zdecydowanie lepsze. Z okolicznych muzeów polecam jeszcze te w Izmirze (Archeologiczne i Etnograficzne).

Ojojoj! TRiada o ile mi

Ojojoj! TRiada o ile mi wiadomo to padła w tym roku, także to chyba nie najlepsza rekomendacja... Co do przeciętnego polskiego turysty, to jego chyba interesuje jedynie piwo i plaża :)

Cesme

W tym roku byłam w Cesme, w zeszłym w Bodrum...i chociaż to rok temu zakochałam się w Turcji to Cesme mnie w tym tylko utwierdziło :) Jak dla mnie mała liczba turystów, w tym Polaków jest tylko dużym plusem...a miejsce jest naprawdę bardzo klimatyczne...

Zaczelam wizyte w Turcji od

Zaczelam wizyte w Turcji od Bodrum a konkretnie Yalikavak.I przyznaje sie bez bicia ,ze razem z mezem jednomyslnie stwierdzilismy ,ze w przyszlym roku wracamy.Przy czym maz zyczy sobie w to samo miejsce bo jak twierdzi "jeszcze nie skonczyl tam byc".Czytam z zapalem wasze relacje i nie ukrywam sa bardzo pomocne.Pozdrawiam milosnikow Turcji