Tekirdağ

Współrzędne GPS: 40.963306, 27.509766

Region: 

Położone w europejskiej części Turcji czyli w Tracji miasto Tekirdağ zazwyczaj kojarzy się z tradycyjnym tureckim napojem alkoholowym - rakı. Smakosze z pewnością docenią również tutejsze słynne mielone kotleciki nazywane Tekirdağ köfte. Nie sposób również zapomnieć o kilku ważnych związanych z miastem osobistościach, z których jedna była pisarzem, druga - księciem, a trzecia - sportowcem.

Panorama Tekirdağ Panorama Tekirdağ

Historia miasta:

Historia osadnictwa w regionie Tekirdağ sięga roku 4000 p.n.e. Samo Tekirdağ zostało podobno założone pod nazwą Rodosto przez greckich kolonizatorów z egejskiej wyspy Samos. Podobno było częścią królestwa trackiego władcy Seutesa (V - IV wiek p.n.e.).

W czasach bizantyjskich, jako Bisanthi, miało duże znaczenie z uwagi na swe położenie na wybrzeżu Morza Marmara, w zatoce będącej naturalnym portem. W VI wieku n.e. cesarz Justynian zarządził gruntowną przebudowę miasta.

Tekirdağ zostało dwukrotnie splądrowane przez Bułgarów: w 813 i następnie w 1206 roku. W pierwszej części XIII wieku znajdowało się pod kontrolą Wenecji.

Turcy Osmańscy zdobyli miasto w XIV wieku n.e., ale do 1923 roku zachowało ono dość kosmopolityczny charakter z uwagi na skład etniczny mieszkańców. Połowę obywateli miasta stanowili Grecy, którzy po wojnie o niepodległość Turcji zostali wysiedleni do Grecji.

Centrum Tekirdağ Centrum Tekirdağ

Miasto obecnie:

Tekirdağ to średniej wielkości miasto, liczące około 140 tysięcy mieszkańców. Jego współczesna nazwa związana jest z pobliskim szczytem Tekir Dağı (antyczne Combos). Niektóre źródła wywodzą obie nazwy ze starego określenia miasta jako Tekfurdağı - w języku tureckim słowo tekfur oznacza bizantyjskiego władcę feudalnego.

Urząd Miasta w Tekirdağ Urząd Miasta w Tekirdağ

Znaczenie Tekirdağ wynika z dużego portu przeładunkowego dla towarów rolniczych. Pochodzą one z obszarów położonych w głębi lądu, gdzie uprawia się pszenicę, słoneczniki, wiśnie i winogrona. Zwłaszcza ta ostatnia pozycja ma szczególną wagę: winogrona są kluczowym składnikiem przy produkcji rakı - mocnego tureckiego alkoholu o aromacie anyżku.

Port w Tekirdağ Port w Tekirdağ

Obszary sąsiadujące z Tekirdağ to popularne wśród Stambulczyków miejsce wypoczynkowe. Wielu z nich posiada tu domki letniskowe. Szczególnym powodzeniem cieszą się pobliskie wioski: Şarköy, Mürefte i Kumbağ, w których znajdują się całkiem przyjemne plaże.

Informacje praktyczne:

W Tekirdağ znajduje się kilka hoteli. W 2011 roku zatrzymaliśmy się tu na nocleg w położonym w centrum hotelu Karaevli - pokój 3-osobowy ze śniadaniem kosztował 80 TL. Inną opcją noclegową jest zlokalizowany przy nabrzeżu Dom Nauczyciela, niestety znaleziony przez nas dopiero tuż przed wyjazdem z miasta.

Specjalnością kulinarną Tekirdağ są Tekirdağ köfte - małe, cylindryczne kotleciki mielone o pikantnym smaku. Wiele restauracji specjalizujących się w tym daniu położonych jest przy nabrzeżu. Tuż przy nich zatrzymują się na dłuższą przerwę przejeżdżające przez miasto autokary dalekobieżne, w tym te jadące z Grecji. Warto wykorzystać przystanek w podróży na degustację tego lokalnego specjału.

Restauracje serwujące Tekirdağ köfte Restauracje serwujące Tekirdağ köfte

W centrum Tekirdağ znajduje się duży, nowoczesny dom handlowy. W jego bezpośrednim sąsiedztwie odbywa się ogromny, tradycyjny targ, na którym można się zaopatrzyć w świeże warzywa i owoce, jak również w skarpetki i miski plastikowe oraz masę innych mniej i bardziej przydatnych przedmiotów.

Targ w Tekirdağ Targ w Tekirdağ

Co warto zobaczyć: 

Najważniejszym zabytkiem Tekirdağ jest meczet Rüstem Paşa Camii, zbudowany przez najsłynniejszego architekta epoki osmańskiej Mimara Sinana w 1553 roku, na rozkaz wielkiego wezyra Damata Rüstem Paşa.

Meczet Rüstem Paşa w Tekirdağ Meczet Rüstem Paşa w Tekirdağ

Muzeum Rakoczego. Franciszek II Rakoczy był magnatem węgierskim, który stanął na czele wielkiego powstania przeciwko Habsburgom (w latach 1703 - 1711). Po klęsce powstania tułał się na wygnaniu i przez Polskę oraz Francję trafił w końcu do Imperium Osmańskiego, gdzie zmarł w 1735 roku w Tekirdağ. Jego dom, w którym spędził ostatnie 15 lat życia, został w 1982 roku przekazany Węgrom i przekształcony w muzeum. Od tego czasu jest miejscem pielgrzymek węgierskich patriotów. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających codziennie za wyjątkiem poniedziałków, bilet wstępu kosztuje 3 TL.

Dom Namıka Kemala - XIX-wiecznego tureckiego poety i dziennikarza urodzonego w Tekirdağ. Jego utwory o charakterze nacjonalistycznym i liberalnym stały się źródłem inspiracji dla Mustafy Kemala Atatürka. Obecnie jego dom jest udostępniany zwiedzającym jako muzeum. Budynek w stylu osmańskim zawiera bogatą kolekcję dokumentów związanych z poetą, jego portretów i fotografii rodzinnych. Część ekspozycji to muzeum etnograficzne, ilustrujące warunki życia zamożnej rodziny XIX-wiecznej w Imperium Osmańskim. Odwiedziny w domu są darmowe i możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 12:00 i 13:00 - 17:00 oraz w soboty od 9:30 do 15:30

Dom Namıka Kemala w Tekirdağ Dom Namıka Kemala w Tekirdağ

Muzeum Tekirdağ - gromadzi znaleziska z pobliskich tumulusów oraz ze stanowiska archeologicznego Perinthos (współcześnie Marmara Ereğlisi). Czynne od wtorku do niedzieli, wstęp darmowy.

Pomnik Atatürka w centrum miasta jest jedynym w Turcji dokładnie naturalnej wielkości wodza.

Pomnik Atatürka w Tekirdağ

Pomnik Atatürka w Tekirdağ

Pomnik słynnego pehlivana (czyli tradycyjnego zapaśnika), Hüseyina - pochodzącego z Tekirdağ.

Pomnik pehlivana Hüseyina z Tekirdağ

Pomnik pehlivana Hüseyina z Tekirdağ

Przeczytaj więcej o zapasach w oliwie na stronie poświęconej Muzeum Kırkpınar w Edirne.


Jak dotrzeć?: 

Samolotem: najbliższe lotnisko Tekirdağ Çorlu Havaalanı położone jest około 50 km od centrum miasta. Obsługują je tureckie linie Anadolu Jet, latające bezpośrednio z Ankary (2 loty dziennie).

Autokarem: ze Stambułu (2,5 godziny jazdy), Edirne (2 godziny), Eceabat oraz Çanakkale. Międzynarodowe autokary z Grecji (z Aten, przez Saloniki i Alexandroupolis) przejeżdżają przez Tekirdağ w drodze do Stambułu. Linię Ateny - Aleksandropolis - Istanbul obsługuje turecki przewoźnik Ulusoy.

Samochodem: ze Stambułu płatną autostradą (E80) lub darmową drogą ekspresową (nr 100) do Silivri. Stamtąd należy odbić lekko na południe, kierując się na Tekirdağ. Całkowita długość trasy wynosi 145 km. W 2011 roku droga dojazdowa do Tekirdağ była w przebudowie, co nieco utrudniało orientację przy wjeździe do miasta.