Zasady zwiedzania meczetów

Zwiedzając meczety należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • meczety zwiedza się poza godzinami modlitw - wezwanie muezzina jest sygnałem, że nie jest teraz pora na zwiedzanie
  • w meczecie obowiązuje odpowiedni strój: długie spodnie, zakryte ramiona, zdjęte obuwie, a dla kobiet dodatkowo zakryte włosy

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany meczet jest udostępniany zwiedzającym, warto się upewnić, by nie zostać wyproszonym ze środka.

Przykładowy strój do meczetu

Najbardziej znane meczety, przykładowo Błękitny Meczet (Sultanahmet Camii) w Istanbule czy Zielony Meczet (Yeşil Camii) w Bursie, są przygotowane na przybycie zwiedzających i udostępniają chusty, którymi można poowijać różne wystające części ciała. Jednakże znacznie przyjemniej i higieniczniej jest mieć przy sobie własną chustę i zawczasu ubrać odpowiednie ubranie. Szorty, mini-spódniczki czy wydekoltowane bluzeczki i koszulki bez rękawów należy sobie bezwzględnie darować.

Niestety (moim zdaniem) w ostatnich latach pojawiło się bardziej liberalne podejście do turystów, którzy masowo odwiedzają Błękitny Meczet - wystarczy zasłonić ramiona i odkryte nogi, ale nikt nie ściga za brak chusty na głowie. Meczet traci przez to swój wymiar sakralny i staje się jeszcze jednym punktem na trasie wycieczkowiczów zorganizowanych. Mimo wszystko polecam zakryć głowę - tam ciągle można spotkać modlących się wiernych!

Jeżeli uprzejmy muezzin lub imam, który opiekuje się meczetem, wpuści nas do środka, a zwłaszcza jeżeli pokaże nam coś wyjątkowego, wypada, choć nie jest to obowiązek, zostawić mu drobny datek na świątynię.

Praktyka ta została nawet sprytnie zinstytucjonalizowana w przypadku Błękitnego Meczetu - przy wyjściu znajduje się stanowisko, gdzie możemy zostawić datek, a w zamian otrzymamy stosowny "certyfikat". Ponownie - obowiązku nie ma, ale jest to forma podziękowania za możliwość zobaczenia meczetu, tym bardziej, że nie kupuje się tam biletu wstępu.

Certyfikat darowizny na rzecz Błękitnego Meczetu

Przeczytaj więcej o meczetach tureckich.

Przeczytaj opisy najsłynniejszych tureckich meczetów i kompleksów meczetowych.

Wróć do listy najczęściej zadawanych pytań.