Zamek Tokmar

Współrzędne GPS: 36.256699, 33.770500

Zamek Tokmar to ciekawy okaz średniowiecznej architektury obronnej, a jednocześnie klasyczny egzemplarz fortecy wzniesionej na terenie Królestwa Armenii Cylicyjskiej. Jego ruiny górują nad wybrzeżem Morza Śródziemnego w okolicach Silifke. Poszukiwania wiadomości dotyczących tej budowli niestety nie zaowocowały bogactwem dobrze potwierdzonych faktów, a jedynie garstką często sprzecznych ze sobą domysłów. Z drugiej strony - dzięki temu można powiedzieć, że zamek Tokmar jest bardzo tajemniczą budowlą, zwłaszcza gdy zwiedza się go w pochmurny i wietrzny dzień, jak to się przytrafiło ekipie TwS.

Podobno, z architektonicznego punktu widzenia, zamek Tokmar można śmiało porównywać z fortyfikacjami wznoszonymi pod koniec XII wieku na rozkaz władców Armenii Cylicyjskiej. Punktem odniesienia i wszelkich porównań ma być dla tej budowli inny zamek - Yılankale - położony dalej na wschód, na terenie obecniej prowincji Adana. Jeżeli założymy, że fortecę faktycznie zbudowali Ormianie, to jest ona najdalej na zachód wysuniętą twierdzą Królestwa Armenii Cylicyjskiej.

Inne źródła twierdzą jednak, że zamek Tokmar został wzniesiony przez władców bizantyjskich, a następnie zajęty przez władców ormiańskich. Kiedy się to stało? W kilku miejscach natknęłam się na twierdzenie, że zamek Tokmar był znany w dawnych czasach jako Norpert lub Castellum Novumola, i jako taki wymieniany już w dokumentach z 1199 roku. W 1210 roku król Armenii Cylicyjskiej, Leon II, przekazał zamek wraz z całą okolicą i zamkiem w Silifke, we władanie zakonu rycerskiego Joannitów. W zamian miał otrzymać pomoc w walce z plemionami seldżuckimi oraz roczną opłatę. Niestety od tego momentu do zdobycia tego fragmentu Azji Mniejszej przez dynastię Karamanidów los zamku nie jest znany. Być może w międzyczasie został oddany władcom ormiańskim, jak to się stało z zamkiem w Silifke w 1226 roku. Pod koniec XV wieku zamek przeszedł pod kontrolę Imperium Osmańskiego.

Obecnie zamek Tokmar jest malowniczą ruiną, otoczoną murem obronnym, wyznaczonym na planie wielokąta i opasującym teren o wymiarach około 70 na 50 metrów. Po stronie północnej zachowały się w lepszym lub gorszym cztery baszty na planie półkola. Mury zamczyska mają grubość 1,5 metra, a wzniesiono je z ciosanych kamieni i cegieł. Blanki i parapety dawno już się zawaliły, ale widoczne są szczeliny w murach, służące do prowadzenia ostrzału. We wnętrzu twierdzy zachowały się ślady budynku mieszkalnego, położonego po stronie południowo-wschodniej, ale pozostałe zabudowania niestety nie zachowały się do naszych czasów.

Informacje praktyczne

Wstęp do zamku Tokmar jest darmowy, nikt tych ruin nie pilnuje. Podczas eksploracji ruin należy zachować szczególną ostrożność i nie wspinać się na walące się mury. Uważajcie też na klify stromo opadające w dół po południowej stronie twierdzy.

Dojazd

Dotarcie do zamku Tokmar jest możliwe jedynie samochodem, chyba że zamierzacie udać się przy okazji na pieszą wędrówkę z wybrzeża w góry Taurus. Najbliższym znaczącym miastem w okolicy zamku jest Silifke. Jadąc z tego kierunku należy kierować się na zachód nadmorską trasą D400 (kierunek Anamur i Alanya). Po przejechaniu 23 km od centrum Silifke należy skręcić w boczną drogę, zgodnie ze wskazaniami brązowego kierunkowskazu. Droga ta wiedzie ostrymi serpentynami w górę, w głąb gór Taurus. Po przejechaniu 3 km dojeżdża się pod sam zamek.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: