Położenie w mieście:
Pomimo średniowiecznego wyglądu twierdza w Silifke oraz wzgórze, na którym stoi, mają o wiele dłuższą historię, sięgającą co najmniej epoki brązu. Co więcej, na terenie twierdzy ciągle prowadzone są prace archeologiczne, które co roku przynoszą nowe informacje na temat tego terenu. Ponadto, z murów obronnych twierdzy rozciągają się wspaniałe widoki na miasto Silifke oraz rzekę Göksu, w której nurcie stracił życie cesarz Fryderyk I Barbarossa, władca Świętego Cesarza Rzymskiego i jeden z przywódców III wyprawy krzyżowej.
Według odnalezionych zapisów hetyckich na wzgórzu, które obecnie góruje nad Silifke, wznosił się niegdyś zamek zbudowany w XIII wieku p.n.e. przez lud Ura, trudniący się handlem morskim i zamieszkujący terytorium antycznego Kanaanu (obecnie w Syrii), nazywane królestwem Ugarit. Twierdzę przebudował następnie władca Asyrii, Sargon II. W tym okresie, czyli w VIII wieku p.n.e. osada u stóp zamku nosiła nazwę Harrua.
W okresie klasycznym i hellenistycznym osada znana była jako Koksion Oros, a na szczycie wzgórza wzniesiono świątynię poświęconą bogini Atenie o przydomku Kanetis. Świątynia przetrwała do czasów rzymskich. W okresie bizantyjskim, w VII wieku n.e., na wzgórzu zbudowano nową twierdzę, której zadaniem była ochrona brzegów Cylicji przed atakami arabskimi. W XII wieku stare zamczysko powiększono i przebudowano, uzyskując wygląd zachowany do naszych czasów. Od 1210 do 1230 roku zamek zajmował zakon joannitów.
W okresie wczesnego imperium osmańskiego twierdza w Silifke stała się przyczyną długotrwałego sporu pomiędzy Osmanami a potężnym rodem Karamanidów, którzy od XIII wieku do 1483 roku zarządzali jednym z najstarszych i najbardziej znaczących bejlików - lokalnych państewek, które powstały po osłabieniu władzy seldżuckiej na terenach Anatolii. Ostatecznie twierdzę w Silifke zajął dla Osmanów generał Gedik Ahmet Pasza.
Twierdza otacza teren o kształcie zbliżonym do elipsy. Niegdyś strzegły jej 23 bastiony, wzniesione na planie półokręgu. Do naszych czasów zachowało się 10 z tych wież. Długość zamku wynosi około 350 metrów, a jego szerokość to 100 metrów. Niegdyś fortecę otaczał wykop, ale nie był on nigdy wypełniany wodą.
Na terenie twierdzy znajdują się pozostałości łukowo sklepionych galerii, magazynów, cystern oraz budynków mieszkalnych. Podróżnik osmański Evliya Çelebi wspominał w swoich dziennikach z podróży, że na terenie zamku stało około 60 domów oraz meczet z okresu panowania sułtana Bajazyda I Błyskawicy czyli z końca XIV wieku. W 2012 roku podczas prac archeologicznych prowadzonych przez doktora Ali Borana odkopane zostały fundamenty tego meczetu.
Informacje praktyczne
Twierdza w Silifke położona jest na wzgórzu w zachodniej części miasta, na wysokości 155 metrów n.p.m. Od centrum Silifke, czyli z okolicy mostu rzymskiego, dzieli ją odległość około 2 km. Pod twierdzę można wejść piechotą lub wjechać samochodem.
Co prawda mury twierdzy zostały niedawno odrestaurowane, ale teren nimi wyznaczony jest częściowo zarośnięty, a częściowo - niedostępny dla zwiedzających z powodu prowadzonych wykopalisk. Wstęp na twierdzę jest darmowy.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz