Zamek Softa

Współrzędne GPS: 36.104444, 33.017222

Zamek Softa (tr. Softa Kalesi) to tajemnicza warownia wznosząca się nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, 15 km na wschód od słynnego zamku Mamure w Anamurze. W przeciwieństwie do tamtej fortecy, zamek Softa jest praktycznie niedostępny dla zwiedzających. Dostanie się do niego wymaga sprawności kozicy przy wspinaniu się na szczyt zarośniętego kłującymi roślinami stromego wzgórza. Wspinaczka do Zamku Fanatyków, bo tak tłumaczona jest nazwa twierdzy, to wyraz szaleństwa podróżniczego czyli choroby brązowych tablic.

Zamek Softa

Zarys historii

Historia zamku w tej lokalizacji sięga okresu późno-rzymskiego, wykorzystywany był także w czasach bizantyjskich. Początkowo nazywany był Sycae (gr. Συκαὶ). Obecny wygląd twierdza zawdzięcza najprawdopodobniej architektom ormiańskim, którzy wznieśli twierdzę na ruinach zamku z okresu rzymskiego. Zamek stanowił element linii obronnej, mającej ochraniać Armenię Cylicyjską przed zagrożeniem ze strony Seldżuków.

Zamek Softa

W pierwszej połowie XIII wieku zamek zdobyły oddziały Turków Seldżuckich, pod dowództwem atabega Ertokuşa. Warto zapamiętać, że atabeg to tytuł, który nadawany był w czasach seldżuckich namiestnikom prowincji. Następnie zamek przeszedł pod kontrolę rodu Karamanidów. Byli to władcy państwa, nazywanego bejlikiem, obejmującego terytorium tereny południowej Anatolii, wokół obecnej prowincji Karaman. Od XIII wieku aż do upadku w 1487 roku, bejlik Karamanidów był jednym z najpotężniejszych państw tureckich w Azji Mniejszej. Zamek Softa został w latach 70-tych XV wieku podbity przez oddziały osmańskie dowodzone przez paszę Gedika Ahmeta.

Zamek Softa widziany z trasy D400

Z zamkiem łączy się wiele mitów i niepotwierdzonych informacji. Podobno chronią go węże, chociaż podczas wizyty nie napotkaliśmy ani jednego z tych gadów. Lokalna opowieść głosi, że istnieje tajemny tunel łączący zamek Softa z twierdzą Mamure, ale do tej pory nikt tego przejścia nie odnalazł. Jego istnienie wydaje się mało prawdopodobne, bo zamki dzieli odległość aż 15 kilometrów. Kolejna legenda twierdzi, że sekretny tunel łączy zamek z wybrzeżem - miał on być wykorzystywany przez piratów do przenoszenia łupów z okrętów do twierdzy.

Widok na wybrzeże z zamku Softa

Zwiedzanie

Zewnętrzne mury obronne twierdzy mają w przybliżeniu owalny kształt. W najwęższym miejscu odległość między murami wynosi około 80 metrów. Brama prowadząca do twierdzy znajduje się po zachodniej stronie. Wewnątrz murów można odszukać ruiny pałacu, łaźni, kilka cystern do gromadzenia deszczówki oraz meczet z czasów seldżuckich. Na wschodnim zboczu wzgórza znajduje się nekropolia.

Zamek Softa

Dojazd i podejście do zamku

Twierdza Softa położona jest w dystrykcie Bozyazı, na wybrzeżu śródziemnomorskim. Zamek doskonale widać podczas przejazdu trasą D400, łączącą Antalyę z Adaną. Zjazd z tej trasy w kierunku zamku jest oznaczony niewielkim, żółtym kierunkowskazem. Utwardzona droga prowadzi dookoła wzgórza, na którym wzniesiono zamek Softa, ale podjechanie pod samą twierdzę nie jest możliwe i ostatni odcinek należy pokonać na piechotę.

W drodze do zamku Softa

Między Anamurem i Bozyazı kursują co pół godziny dolmusze, które po drodze mijają skrzyżowanie z drogą do zamku Softa. Należy poprosić kierowcę o zatrzymanie się w tym miejscu.

Podobno istnieje ścieżka prowadząca do zamku, ale nam nie udało się jej odszukać. Udało nam się wspiąć do zamku na przełaj, ale takie rozwiązanie zalecamy tylko osobom bardzo sprawnym fizycznie i świadomym podejmowanego ryzyka, gdyż o skręcenie kostki lub upadek z dużej wysokości nie jest tam trudno. Wzgórze ma wysokość 140 metrów n.p.m., jego zbocza są kamieniste i zarośnięte kolczastymi krzewami, którymi żywią się miejscowe kozy.

Trasa wspinaczki do zamku Softa

Galeria zdjęć

Zamek Softa

Zamek Softa

Zamek Softa

Zamek Softa

Zamek Softa

Zamek Softa

Zamek Softa

Zamek Softa

Zamek Softa

Powiązane artykuły: