Yenice

Współrzędne GPS: 39.930901, 27.259701

Region: 

Ze wszystkich dwunastu dystryktów, na której podzielona jest prowincja Çanakkale, Yenice jest najprawdopodobniej najrzadziej odwiedzanym przez podróżnych. Nic w tym dziwnego - położone w głębi Troady miasteczko i jego okolice nie mają turystom prawie nic do zaoferowania - nie ma tu ani ciekawych zabytków, ani nadmorskich plaż, tylko gęste lasy, wśród których skrywają się nieliczne wioski i osady dystryktu. Sama stolica - Yenice - to maleńkie, bo liczące zaledwie osiem tysięcy mieszkańców, miasteczko o prowincjonalnym charakterze, w którym widok cudzoziemca ciągle wywołuje zdziwienie.

Typowy krajobraz dystryktu Yenice - pola papryki i lasy iglaste

Zarys historii

Osadnictwo na obszarze dystryktu Yenice ma długą historię, o czym świadczą rozrzucone na jego terenie ruiny budynków z czasów rzymskich i bizantyjskich. Jednakże nie zostały one do tej pory przebadane i są niezwykle trudne do odszukania wśród pól i gęstych lasów. Wyjątek stanowi pobliski tumulus Yenice, na których badacze odkryli pozostałości budynków z okresu hellenistycznego, a kilka znalezionych tam eksponatów znajduje się obecnie w kolekcjach Muzeum Archeologicznego w Çanakkale.

Jednakże obszar wokół Yenice zawsze pozostawał nieco na marginesie głównych wydarzeń w regionie. Dowodem na to niech będzie fakt, że gdy przez te okolice przejeżdżał w drodze do Çanakkale pierwszy prezydent Republiki Tureckiej - Mustafa Kemal Atatürk, to na pamiątkę tego wiekopomnego wydarzenia, w miejscu gdzie zatrzymał się na krótką pogawędkę z mieszkańcami wsi, postawiono stosowną okolicznościową fontannę.

Główna ulica w Yenice

Na kartach historii Yenice zapisało się głównie jako miejsce nawiedzane przez trzęsienia ziemi. Badania sejsmograficzne wykazały, że miasteczko leży na uskoku Yenice–Gönen, będącym przedłużeniem uskoku północno-anatolijskiego, stanowiącego geologiczną granicę pomiędzy płytą anatolijską a płytą eurazjatycką. Najwcześniejsze odnotowane przez historyków trzęsienie ziemi w Yenice zrównało tę osadę z ziemią w 1440 roku. Wiadomo jednak, że nie było pierwsze trzęsienie ziemi na tym obszarze, a sejsmolodzy twierdzą, że częstotliwość tych wydarzeń wynosi około 660 lat. Najnowsze trzęsienie ziemi, z epicentrum w Yenice, o magnitudzie 7,4, nastąpiło w 1953 roku, a jego skutki były tragiczne - w dystrykcie zginęło 998 osób, a tysiące budynków zawaliło się. Wstrząsy odczuwano nawet na terenie Grecji i Bułgarii, a rozmiar katastrofy skłonił władze Turcji i Grecji do wprowadzenia nowych przepisów budowlanych.

Nowy meczet w centrum Yenice

Yenice zostało po tym trzęsieniu ziemi całkowicie przebudowane według nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowoczesny układ miasteczka jest obecnie widoczny pod postacią szerokich ulic, odróżniających Yenice od tych miejscowości, które zachowały tradycyjną formę osady skupionej wąskich krętych dróżek. Mieszkańcy miasta trudnią się głównie rolnictwem - w okolicy uprawiane są zboża, fasola, pomidory i tytoń. W samym Yenice działa także fabryka przecieru pomidorowego czyli słynnej pasty domates salçası, bez której nie istniałoby wiele dań kuchni tureckiej.

Informacje praktyczne

Yenice położone jest przy trasie D555, prawie całkowicie po jej południowej stronie. Przed wjazdem na teren miasteczka trasa ta rozwidla się, a przez centrum Yenice prowadzi równoległy do niej ciąg ulic Biga Caddesi i Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi. To przy nich położone są najważniejsze instytucje miasta: urząd miejski, poczta, kilka banków (i bankomatów). Również w tej okolicy działają sklepy spożywcze, w tym - dyskont należący do sieci BİM, oraz piekarnie i cukiernie. Teren bazaru spożywczo-przemysłowego położony jest przy ulicy Targowej (tr. Çarşı Caddesi). Na tym obszarze działa również kilka prostych jadłodajni i restauracji oraz herbaciarnia, nastawiona na męską klientelę.

Herbaciarnia w Yenice

Jedyny hotel w centrum miasta - Aksu Otel (tel. 00 90 286 474 2900) - położony jest na rogu ulic Mareşal Fevzi Çakmak i Pocztowej (tr. PTT Caddesi), jednakże jego wystrój nie zachęca do zatrzymania się na noc. Jeśli zechcecie spędzić noc w Yenice o wiele lepszym wyborem jest Kazdağ Göknar Hotel, usytuowany na południowym krańcu miasteczka, przy ulicy Çukur Sokak nr 54. Na terenie tego hotelu znajduje się odkryty basen w ogrodzie, a do dyspozycji gości są rowery, sprzęt do grillowania oraz bezprzewodowe połączenie z internetem. W cenę noclegu (około 100 TL za dwójkę) wliczone jest śniadanie, a hotel dysponuje także restauracją i barem. W pobliżu hotelu rozpoczyna się szlak wędrowny prowadzący w góry.

Hotel Aksu w centrum Yenice

Najbardziej luksusową opcją noclegową jest hotel İliada - Kazdağı, zlokalizowany w miasteczku Kalkım, około 23 km na południe od Yenice. Ten obiekt oferuje gościom możliwość wędrówek po masywie góry Ida oraz wiele rodzajów sportów na świeżym powietrzu. Za pokój z niepełnym wyżywieniem trzeba zapłacić aż 300 TL.

Co warto zobaczyć: 

Co prawda w Yenice nie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, ale władze miasteczka czynią starania, aby przyciągnąć w ten zakątek Troady turystów. Głównym magnesem są piękne lasy piniowe, w których rośnie również endemiczny gatunek Abies equi-trojani czyli jodła trojańska. Najpopularniejszym rodzajem rozrywki są w Yenice polowania na dziki.

Promocja Yenice w formie bilboardu

W samym miasteczku działa niewielkie Muzeum Etnograficzne (tr. Belediye Türkevi Müzesi), w którym wystawione są stroje ludowe, naczynia, dywany oraz biżuteria. Placówka jest czynna codziennie za wyjątkiem niedzieli. Ponadto pewną atrakcję może stanowić lokalne, wielowiekowe drzewo platanowca.

Najważniejszym zabytkowym budynkiem w okolicy jest liczący około 600 lat drewniany meczet, położony na północny-wschód od Yenice, przy drodze łączącej wsie Çakıroba i Seyvan. Stojący wśród starych grobowców osmańskich budynek przeszedł gruntowną renowację w 2014 roku.

Jak dotrzeć?: 

Transportem publicznym: przez Yenice kursują autokary i dolmusze jadące do Ayvacık, Bayramiç, Bigi, Çanakkale, Ezine, Kalkım i Küçükkuyu.

Dolmusz w Yenice

Samochodem: Yenice położone jest w samym sercu Troady, ale warto pamiętać, że wszystkie najważniejsze trasy komunikacyjne regionu skrzętnie je omijają, prowadząc wzdłuż wybrzeży Morza Egejskiego, cieśniny Dardanele i Morza Marmara. Wskutek takiej organizacji dróg regionu, pomimo pozornej oszczędności wynikającej z zaplanowania przejazdu na skróty, przez centrum Troady, może okazać się, że zajmie on o wiele więcej czasu niż dłuższa droga dookoła. Jeżeli zdecydujecie się na przejazd przez Yenice, to macie do wyboru przecinającą miasteczko trasę D555, z zachodu na wschód oraz kręte lokalne dróżki łączące Yenice z położoną na północy Bigą (45 km) i leżącym na południu Edremitem (60 km). Leżące na zachodzie Çanakkale dzieli od Yenice odległość 90 km, a żeby dotrzeć do znajdującego się na południowym-wschodzie Balıkesir, należy pokonać aż 100 km.

Na rogatkach w Yenice

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: 

Odpowiedzi

O! To lubię :)

Lubię ogromnie kiedy piszecie o mało znanych miejscach. Bardzo pożyteczne i ciekawe. :)