Wirtualne wizyty w tureckich muzeach - zwiedzaj siedząc we własnym fotelu

Ponieważ plany podróżnicze tak wielu z nas upadły wraz z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa, jedynym możliwym sposobem zwiedzenia stanowisk archeologicznych i muzeów jest przejście w trybu online i sprawdzenie, które zbiory zostały już zdigitalizowane. W przypadku Turcji, Ministerstwo Kultury i Turystyki założyło stronę internetową Sanal Muze, która oferuje trójwymiarowe wizyty w najbardziej znanych państwowych muzeach archeologicznych i etnograficznych. Minusem tego projektu jest fakt, że chociaż muzea oferują opisy eksponatów, są one obecnie dostępne tylko w języku tureckim.

Mozaika z Muzeum Zeugmy w Gaziantepie

Obecnie do wirtualnych wycieczek udostępnionych jest 15 muzeów i tylko jedno stanowisko archeologiczne. Są to jednak najbardziej imponujące i najważniejsze zbiory archeologiczne znajdujące się w Turcji. Niestety najstarsze takie muzeum w kraju - Stambulskie Muzeum Archeologiczne, założone w 1891 roku - nie jest jeszcze objęte projektem. Ponieważ lista jest systematycznie rozszerzana, warto odwiedzać systematycznie stronę internetową projektu w celu sprawdzenia, czy pojawiły się jakieś nowości.

Które muzea są obecnie otwarte dla wirtualnych gości? Co najważniejsze, znajduje się wśród nich kilka nowo powstałych placówek, takich jak Muzeum Troi, Muzeum w Şanlıurfie, Muzeum w Adanie i Muzeum Archeologiczne w Antakyi. To świetna wiadomość dla wszystkich podróżników, którzy nie mieli jeszcze okazji ich odwiedzić.

Ponadto uwzględniono dwa muzea poświęcone cywilizacji hetyckiej: Muzeum Boğazköy w pobliżu Hattusas i Muzeum w Çorum. Udostępniono również wspaniałe zbiory Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, Muzeum Archeologicznego w Gaziantepie i Muzeum w Antalyi.

Miejsca poświęcone najnowszej historii Turcji są prawdopodobnie bardziej interesujące dla tureckich gości: Muzeum Wojny o Niepodległość w Ankarze, Muzeum Republiki w Ankarze, Muzeum Etnograficzne w Ankarze i Muzeum Atatürka w Samsunie.

Znaleziska z Efezu można zobaczyć w Muzeum Efeskim w Selçuku, a piękne mozaiki uratowane z Zeugmy można oglądać w Muzeum Zeugmy w Gaziantepie. Jedynym obecnie udostępnianym stanowiskiem archeologicznym jest wspaniałe prehistoryczne centrum kultowe Göbekli Tepe.

Zwiedzajcie bezpiecznie i trzymajcie się - z podróżniczymi pozdrowieniami, ekipa Turcji w Sandałach!

Powiązane artykuły: