Van

Współrzędne GPS: 38.513790, 43.374023

Region: 

Miasto położone we wschodniej Turcji na wysokości przeszło 1700 metrów nad poziomem morza, nad jeziorem o tej samej nazwie. Słynie z kotów rasy Van, które są dobrymi pływakami i powodem do dumy miejscowych hodowców.

Van - panorama miasta

Niestety ostatnio często słyszy się o tym mieście w kontekście zamieszek wybuchających na tle poparcia dla mniejszości kurdyjskiej oraz tureckiego zaangażowania w Iraku.

Van nie jest jednakże miastem typowym dla wschodniej Turcji, a aura konserwatyzmu nie przytłacza przybyszy spoza kraju. Znaleźć tu można zacienione herbaciarnie, urocze lokanty i wąskie uliczki, na których aż do zmierzchu toczy się handel.

Van - twierdza

Więcej informacji o Van znajdziecie w relacji Turcja dookoła, W Kurdystanie na wulkanie urządzili grzybobranie.


Co warto zobaczyć: 

Główną atrakcją turystyczną Vanu jest twierdza (Van Kalesi). W czasie naszych odwiedzin wstęp był zasadniczo bezpłatny, chociaż lokalni "przewodnicy" próbowali wymusić napiwek za wskazanie wejścia.

Van - widok z twierdzy w kierunku jeziora

Twierdza położona jest około 3 kilometry od centrum miasta, który to dystans można pokonać spacerem. Jednakże na dość ustronną lokalizację i odludne miejsca, w których nietrudno o nieprzyjemne spotkania, zalecamy dojazd dolmuszem.

Niewątpliwą atrakcją jest również jezioro Van, o którym szerzej piszemy w innym miejscu.

Miłośników zwierząt przyjemnie może zaskoczyć pomnik kota rasy Van usytuowany w samym centrum miasta. Inną ciekawostką jest pomnik kobiety z żarnami.

Van - pomnik kobiety z żarnami

Jak dotrzeć?: 

Pociągiem z Istanbulu przez Ankarę (Vangölü Ekspresi) - podróż trwa około 40 godzin.

Autokarem z większych miast Turcji.

Przeczytaj więcej o jeziorze Van.