Nowy Meczet w Stambule

Współrzędne GPS: 41.016800, 28.972300

Położenie w mieście: 

Yeni Camii (Nowy Meczet) jest, wbrew swojej nazwie dość starą budowlą. Zapewne Istanbul to jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym 400-letni zabytek nosić może miano "nowego". Budowę meczetu rozpoczęto pod koniec XVI wieku, z polecenia matki sułtana Mehmeta III - Valide Sultan Safiye. Po śmierci sułtana jego matka utraciła jednak swoją uprzywilejowaną pozycję i meczet został wykończony dopiero sześć sułtanów później, czyli w 1663 roku, pod patronatem matki sułtana Mehmeta IV - Turhan Hadice.

Yeni Camii w Stambule

Plan, na którym wzniesiono Yeni Camii, jest podobny do planu Błękitnego Meczetu: duży dziedziniec oraz kwadratowe wnętrze, otoczone półkopułami i wielką kopułą główną. Nad meczetem wznoszą się dwa minarety o trzech balkonikach każdy. Całość stanowi klasyczny przykład architektury osmańskiej.

Yeni Camii w Stambule

Yeni Camii zorientowany jest na zachód. W centrum położony jest obszerny dziedziniec wewnętrzny (tzw. avlu), otoczony kolumnadą. Z każdej strony dziedzińca znajdują się arkady z sześcioma kolumnami. Dawne reprezentacyjne wejście do wnętrza meczetu znajduje się po zachodniej stronie dziedzińca. Na środku dziedzińca stoi ośmiokątna fontanna ablucyjna, obecnie służąca jedynie w celach dekoracyjnych. Przed modlitwą wierni obmywają się korzystając z kranów położonych w murze po stronie południowej.

Yeni Camii w Stambule

Budowlę przykrywają rozmieszczone na kształt piramidy kopuły i półkopuły, których jest w sumie aż 66. Centralna kopuła ma wysokość 36 metrów i średnicę 17,5 metra, a podpierają ją 4 półkopuły.

Kopuła Nowego Meczetu widziana od wnętrza budowli

Wnętrze meczetu, na planie kwadratu o bokach o długości 41 metrów, zostało bogato przyozdobione pochodzącymi z Izniku kaflami w kolorach niebieskim, zielonym i białym oraz płytami i kolumnami marmurowymi. W rogach sali umieszczono cztery tablice, na których wykaligrafowane zostały imiona czterech pierwszych kalifów.

Yeni Camii w Stambule

Meczet dawniej był centrum całego kompleksu budynków, na który składały się: szkoła koraniczna, szpital, mauzoleum i łaźnia. Większość z tych budowli nie zachowała się do naszych czasów. Na terenie meczetu znajdują się grobowice Valide Turhan Hadice oraz jej syna Mehmeta IV i pięciu innych sułtanów.

Yeni Camii w Stambule

Tuż obok Yeni Camii znajduje się słynny Bazar Egipski, który powstał jako część kompleksu świątynnego, aby wspierać finansowo utrzymanie samego meczetu oraz jego działalności charytatywnej. Nowy Meczet nie grzeszy być może oryginalną architekturą, jest natomiast usytuowany w strategicznej lokalizacji w dzielnicy Eminönü, tuż przy Moście Galata. Z samego mostu można zrobić bardzo ładne zdjęcia budynku.

Yeni Camii w Stambule