Świątynia Zeusa w Silifke

Współrzędne GPS: 36.375801, 33.930000

Położenie w mieście: 

W samym centrum Silifke, przy ulicy Inönü Caddesi, znajdują się skromne pozostałości antycznej świątyni. Najprawdopodobniej była ona poświęcona Zeusowi, znanemu w panteonie rzymskim jako Jowisz. Jednak obecnie, z powodu bocianów, które zbudowały sobie gniazdo na szczycie jedynej stojącej kolumny, ruiny znane są jako Świątynia Bocianów.

Świątynia Zeusa w Silifke

W czasach rzymskich w Silifke znajdowały się trzy świątynie, ale z pozostałych dwóch nie zachował się żaden ślad. Świątynię Zeusa uratowało przed zniknięciem przekształcenie jej w V wieku w bazylikę chrześcijańską. Jej pozostałości stoją na terenie dawnej nekropolii.

Teren nekropolii, na którym znajdują się ruiny świątyni Zeusa

Świątynia została zbudowana w II lub III wieku n.e., gdy Silifke nosiło hellenistyczną nazwę Seleukei. Budowla miała formę perypteru, co oznacza, że otaczała ją pojedyncza kolumnada. Obecnie część zwalonych, żłobkowanych kolumn ciągle leży na terenie dawnej świątyni. Jednakże wiele z nich zostało w XIV wieku wykorzystanych przy budowie meczetu Reşadiye, gdzie ciągle podtrzymują przedsionek tej budowli.

Jednyna stojąca kolumna świątyni Zeusa, a na niej - bocian w gnieździe

Informacje praktyczne

Chociaż przewodniki podają informację, że teren nekropolii jest otwarty dla zwiedzających, w czasie naszej wizyty otaczało go solidne ogrodzenie, zamknięte kłódką. Ponieważ nie udało nam się znaleźć strażnika tego zabytku, pozostało nam oglądanie go przez płot.

Ogrodzenie poważnie utrudnia oglądanie ruin świątyni Zeusa

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: