Meczet Alaaddin w Silifke

Współrzędne GPS: 36.378201, 33.924801

Położenie w mieście: 

Najstarszym meczetem w Silifke jest Alaaddin Camii, znany również jako Merkez Camii (czyli Meczet Centralny), z powodu położenia w centrum miasta. Został wzniesiony w 1228 roku, w okresie panowania seldżuckiego sułtana noszącego imię Ala ad-Din Kajkubad I. Władca ten był odpowiedzialny także za rozbudowę Alanyi, na terenie której wzniósł potężną fortecę.

Wnętrze meczetu Alaaddin w Silifke

Meczet Alaaddin ma postać trójnawowej struktury. Narteks, czyli kryty przedsionek meczetu, udekorowany jest pięcioma łukami wspartymi na kolumnach. Niewielka kopuła znajduje się nad mihrabem - wnęką wskazującą kierunek na Mekkę. Mihrab oraz mimbar (kazalnica) posiadają dużą wartość historyczną i artystyczną. Kamienny mimbar ozdobiony jest reliefami w stylu seldżuckim.

Wejście do meczetu Alaaddin w Silifke

W trakcie swego istnienia meczet Alaaddin przechodził wiele renowacji, z których ostatnia miała miejsce w latach 1998-2002. Funduszy na remont dostarczył Zarząd Fundacji Religijnych, odpowiedzialny za renowację przeszło 3,5 tysiąca historycznych budynków na przestrzeni ostatnich 11 lat.

Jedyny minaret meczetu Alaaddin w Silifke

Informacje praktyczne

Meczet można zwiedzać poza godzinami modlitwy. Jak to jest regułą w Turcji, wstęp dla turystów jest darmowy. Na dziedzińcu meczetu znajdują się również toalety, niestety płatne.

Dziedziniec meczetu Alaaddin w Silifke

Meczet Alaaddin położony jest w centrum Silifke, nieopodal mostu z czasów rzymskich. Warto przespacerować się spod niego jeszcze dalej, żeby obejrzeć pozostałości świątyni Zeusa z II wieku n.e.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: