Tarsus

Współrzędne GPS: 36.910374, 34.898071

Region: 

Tarsus to ni mniej ni więcej tylko starożytny Tars - miasto pochodzenia świętego Pawła. Nie wyróżnia się zbytnio na tle innych, bardziej obfitujących w zabytki lub tętniących życiem miast tureckich. Z pewnego punktu widzenia może być to uznane za dodatkową zachętę do odwiedzin, zwłaszcza, jeżeli jest nam po drodze.

My poznaliśmy zaułki Tarsu oprowadzani przez pewnego tureckiego nastolatka imieniem Kemal, który zaproponował swoje towarzystwo w zamian za możliwość przećwiczenia swojego angielskiego. Trzeba przyznać, że było to bardzo sympatyczne doświadczenie, które zadaje kłam przekonaniu, że wszyscy Turcy chcą tylko zarobić na zagranicznych turystach.

Tarsus - dworzec kolejowy

Co warto zobaczyć: 

W Tarsie znajduje się trochę pamiątek z czasów antycznych, wśród nich wyróżnia się pochodząca z czasów rzymskich brama Kleopatry. Oprócz tego znajdziemy tu rzymską łaźnię i drogę.

Najważniejszym punktem programu zwiedzania Tarsu jest Studnia świętego Pawła (Senpol Kuyusu) - chociaż tak naprawdę nie ma tu wiele do zobaczenia, no ale odwiedzić "wypada", jeżeli już jesteśmy w Tarsie.

Dowiedz się więcej o wędrówkach świętego Pawła Apostoła.

Niespodziewana atrakcję może stanowić nietypowa fontanna w kształcie ogromnego kranu, zwłaszcza jeżeli zbliży się do niej z odpowiedniej strony. To zresztą trzeba zobaczyć na własne oczy. 

Tarsus - nietypowa fontanna

Jak dotrzeć?: 

Pociągiem z Adany lub Mersinu.

Autokarem z większości miast Turcji, z przesiadką w Adanie, jeżeli podróżujemy ze wschodu kraju, lub w Mersinie, jeżeli przybywamy z zachodu.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: