Stocznie seldżuckie i arsenał w Alanyi

Współrzędne GPS: 36.534698, 31.998199

Położenie w mieście: 

Stocznie (tr. Tersane) zbudowane w Alanyi za czasów seldżuckich to unikalny na skalę światową budynek, do którego jednak rzadko docierają turyści. Jeszcze kilka lat temu były popularnym miejscem schadzek lokalnych pijaczków, ale obecnie zostały oczyszczone i przekształcone w niezwykły salon wystawowy, poświęcony nawigacji morskiej po Morzu Śródziemnym za panowania Seldżuków.

Stocznie seldżuckie w Alanyi

Zarys historii

Stocznie zbudowano w 1227 roku, z polecenia sułtana Alaeddina Keykubata. Ich lokalizacja, po wschodniej stronie cyplu, na którym wznosi się twierdza, została starannie wybrana ze względu na dobre oświetlenie budynku. Konstrukcja stoczni stanowi symboliczną pamiątkę pierwszego kontaktu Seldżuków z Morzem Śródziemnym. Od południowej strony do stoczni przylega budynek arsenału (tr. Tophane), który wzniesiono w tym samym czasie co doki. Jego zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa stoczniom.

Widok na stocznie i arsenał w Alanyi

Seldżucki władca, Alaeddin Keykubat, poprzez budowę stoczni w Alanyi oraz podobnej struktury w Sinop nad Morzem Czarnym, spełnił swoje marzenie o stworzeniu państwa będącego potęgą morską i od tego czasu nazywany był władcą dwóch mórz. Stocznie były wykorzystywane do budowy i naprawy statków zarówno w czasach seldżuckich, jak i osmańskich. Jeszcze w XX wieku korzystali z nich lokalni rybacy.

Stocznie seldżuckie w Alanyi

Architektura budowli

Budynek wzniesiono z ciosanych kamieni i cegieł. Stocznie składają się z pięciu łukowo sklepionych doków, połączonych ze sobą przejściami. Każde z tych pomieszczeń jest otwarte od strony morza i stanowiło odrębne stanowisko do budowy okrętów. Całe stocznie mają 57 metrów długości i 40 metrów głębokości. Przy wejściu do stoczni umieszczono pamiątkową inskrypcję z imieniem sułtana, ozdobioną rozetami.

Pamiątkowa inskrypcja na budynku stoczni w Alanyi

Dodatkowo, do stoczni należy niewielki meczet oraz koszary, w których nocowali strażnicy. Stocznie połączone są przejściem z arsenałem, czyli dwukondygnacyjną wieżą, wniesioną na planie prostokąta o bokach długości 14 i 12 metrów.

Stocznie seldżuckie w Alanyi

Informacje praktyczne

Obecnie we wnętrzu stoczni działa ekspozycja, przedstawiająca historię budowy okrętów i nawigacji morskiej w okresie seldżuckim. Znajduje się tu m.in. model niewielkiego statku nazywanego çekevele. Był to dwumasztowiec, wykorzystywany jako statek handlowy i komunikacyjny, a w czasie walk morskich - jako szybki i zwrotny okręt wojenny.

Model statku budowanego w stoczniach w Alanyi

Ponadto ekspozycja zawiera odtworzony pokój nawigatora, kilka narzędzi nawigacyjnych oraz kolekcję kotwic.

Pokój nawigatora

Stocznie znajdują się na południe od Czerwonej Wieży, spod której można do nich dotrzeć wąską ścieżką. Są udostępniane zwiedzającym za symboliczną opłatą, która w 2014 roku wynosiła 5 TL.

Stocznie seldżuckie w Alanyi

Powiązane artykuły: