Premier Turcji Człowiekiem Roku 2010?

Wśród listy osób nominowanych przez magazyn Time do tytułu Człowieka Roku 2010, ku zdumieniu wielu komentatorów, znalazł się premier Turcji - Recep Tayyip Erdoğan. W uzasadnieniu tej nominacji można przeczytać (w wielkim skrócie), że przysłużył się on do gospodarczego boomu w Turcji, a poza jej granicami pokazał, że jego kraj nie zamierza odgrywać roli biernego obserwatora chwiejnej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Magazyn Time przywołuje zdecydowane stanowisko jakie premier Erdoğan zajmuje w stosunkach dyplomatycznych z Izraelem, zwłaszcza po ataku na flotyllę z pomocą humanitarną dla potrzebujących ze Stefy Gazy oraz jego sprzeciw przeciwko wprowadzeniu sankcji wobec Iranu.

Kontrkandydatami do tytułu Człowieka Roku są między innymi Lady Gaga, Mark Zuckerberg, Steve Jobs oraz chilijscy górnicy. W poprzednich latach wyróżnieniem tym nagrodzono przykładowo Baracka Obamę (2008) oraz Władimira Putina (2007).

Pełną listę kandydatów wraz z uzasadnieniem można przeczytać na stronach magazynu Time. Istnieje również możliwość oceny ich wpływu na losy świata w mijającym roku, jednakże ostateczny wybór zwycięzcy zostanie dokonany przez redaktorów magazynu.