Jak donosi Today's Zaman, Münir Karaloğlu, gubernator prowincji Van w Turcji wschodniej ogłosił, że kościół ormiański na wyspie Akdamar (Ahtamar), położonej na jeziorze Van, zostanie otwarty dla wiernych 12. września 2010 roku.
Kościół Akdamar został w latach 2005-2006 odrestaurowany na koszt rządu tureckiego. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 2,6 milionów lirów tureckich. W 2007 roku kościół otworzono jako muzeum, a w ceremonii inauguracyjnej udział wzięli między innymi minister kultury i turystyki Atilla Koç oraz patriarcha Ormian tureckich Mesrob II.
Ceremonia ta została zbojkotowana przez wielu ormiańskich przywódców religijnych, ponieważ kościół był otwarty jako świeckie muzeum, bez krzyża umieszczonego na kopule. Domagali się również udostępnienia kościoła wiernym, tak, aby przynajmniej raz do roku odbywało się w nim nabożeństwo.
Obecnie, wiadomość o przywróceniu kościołowi jego funkcji sakralnej, niektórzy Ormianie przyjęli dość chłodno. Typowy jest tu komentarz Rubena Safrastyana z Narodowej Akademii Nauk, który uznał otwarcie kościoła za "gest formalny".
Rzeczywiście, większość żyjących obecnie w Turcji Ormian zamieszkuje Istanbul i Ankarę, ale zakłada się, że kościół Akdamar będzie pełnił funkcję centrum pielgrzymkowego dla Ormian z całego świata.
Kościół Akdamar (pod wezwaniem Świętego Krzyża) został zbudowany w X wieku n.e. na zlecenie króla Armenii Gagika I. Materiałem budowlanym był różowy piaskowiec, a kopuła wznosiła się na wysokość przeszło 20 metrów.