Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Turcji Południowo-Wschodniej

Today's Zaman przynosi nam informację o niezwykle ciekawym odkryciu archeologicznym dokonanym w Anatolii Południowo-Wschodniej. Zespół archeologów z trzech tureckich uniwersytetów pracujący pod kierownictwem Cevdeta Merih Ereka - wykładowcy z Uniwersytetu Gazi w Ankarze - odkopał w jaskini Direkli glinianą figurkę sprzed 16 tysięcy lat.

Figurka przedstawia postać bogini-matki i wskazuje, według Cevdeta Ereka, na wysoką pozycję kobiet w społeczeństwie z tamtego okresu. Odkrycie jest tym ważniejsze, że najstarsze, znalezione dotychczas na terenach Mezopotamii, Anatolii i Bliskiego Wschodu gliniane posążki bóstw, były wykonane około 5000 lat p.n.e. Odkrycie z jaskini Direkli jest więc od nich starsze aż o 9 tysięcy lat!

Posążek z Direkli to również pierwszy znaleziony dowód na tak wczesne wykorzystanie gliny jako tworzywa do produkcji posążków. Do tej pory eksperci sądzili, że była ona używana w okresie czasu przed VI tysiącleciem p.n.e., natomiast ich przekonania nie były poparte wykopaliskami.

Znaleziska z jaskini Direkli będą najprawdopodobniej wystawione w Muzeum Archeologicznym w Kahramanmaraş.

Położenie jaskini Direkli ilustruje poniższa mapa: