Najsmaczniejszy napój z Turcji

Dobiegła końca nasza kolejna ankieta dla miłośników Turcji. Tym razem pytaliśmy Was o ulubiony napój turecki. Pytanie ważne zwłaszcza latem, gdy w promieniach gorącego słońca trzeba uzupełniać braki płynów w organizmie.

Muszę przyznać, że wyniki głosowania nieco mnie zaskoczyły: zdecydowanie wskazaliście na ayran jako najlepszy turecki napój, głosowało za nim 38%. Miłe zaskoczenie jest spowodowane tym, że nie zdawałam sobie sprawy, ile osób odkryło ten przepyszny sposób na ugaszenie pragnienia oraz uregulowanie trawienia.

Drugie miejsce (29%) zdobył najpopularniejszy wśród samych Turków napój, czyli çay. Herbatę pija się w tym kraju nawet w największe upały, gdyż w zdumiewający sposób pomaga się orzeźwić i ochłodzić.

13% respondentów zdecydowało się zamówić dwa piwka (iki bira, lütfen), a najmniej zamówiło sobie typową turecką kawę (Türk kahvesi), która z przyrządzaną jeszcze czasem w Polsce kawą "po turecku" nie ma zbyt wiele wspólnego.

Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w ankiecie i oczywiście zapraszamy do wypowiedzenia się na kolejny temat, dotyczący symboli kojarzących się z Turcją.