Region:
Pod nazwą Kumkale czyli 'Piaskowa Twierdza' kryją się ruiny dawnej osmańskiej fortecy oraz współczesna wioska turecka. O wiele ciekawsze z turystycznego punktu widzenia są oczywiście pozostałości historycznych obwarowań, ale są one niedostępne dla zwiedzających, gdyż na tym terenie mieści się baza wojsk tureckich.
Twierdza Kumkale została zbudowana w XVII wieku jako część systemu obrony cieśniny Dardanele, podbnie jak inne osmańskie twierdze w tym regionie Turcji: Çimenlik, Kilitbahir czy Bigali. Z okolic Kumkale rozciaga się doskonały widok na wejście do cieśniny od strony Morza Egejskiego.
Przeczytajcie więcej o twierdzach Çimenlik, Kilitbahir oraz Bigali.
W czasie I wojny światowej artyleria umieszczna na twierdzy Kumkale ostrzeliwała ponad wodami cieśniny pozycje alianckie na półwyspie Gallipoli. Brytyjczycy podjęli decyzję o ofensywie mającej na celu unieszkodliwienie dział artyleryjskich w Kumkale. Po dwóch seriach bombardowań od strony morskiej, 19 i 25 lutego 1917 roku, doszło do lądowania brytyjskich komandosów 26 lutego 1915 roku. Dowódca oddziału, porucznik Eric Robinson, podjął się samotnego wypadu z okolic pobliskiego tumulusa Achillesa. Pomimo ciężkiego obstrzału udało mu się wysadzić tureckie działa w powietrze.
Dowiedzcie się więcej o bitwie o półwysep Gallipoli.
W dwa miesiące później w okolicy Kumkale wylądowały oddziały francuskie, których zadaniem było odwrócenie uwagi wojsk osmańskich od lądowań na półwyspie Gallipoli. Ich bohaterstwo doprowadziło do zdobycia twierdzy, ale dalsze losy oddziału nie były już tak szczęśliwe.
Przeczytajcie o miejscach pamięci na Półwyspie Gallipoli.
Współczesna wioska Kumkale położona jest w kierunku południowo-wschodnim od twierdzy, w głębi lądu. To typowa wieś rolnicza, z niewielkim placem, przy którym znajduje się meczet. Widać, że dni mijają tu spokojnie, a mężczyźni spędzają je pijąc herbatę pod siedzibą rządzącej w Turcji partii AKP.
Co warto zobaczyć:
Twierdza Kumkale - można ją zobaczyć jedynie z daleka. Teren jest ogrodzony i pilnie strzeżony przez uzbrojonych po zęby żołnierzy tureckich. Wejście na teren twierdzy jest obecnie absolutnie zabronione dla cywilów i cudzoziemców. Zapewne robienie zdjęć też jest zakazane...
Nieopodal twierdzy, pośród pól, leży historyczny cmentarz wojskowy (tr. Kumkale Tarihi Türk Mezarlığı), na którym pochowani są żołnierze armii osmańskiej, polegli w czasach I wojny światowej.
W wiosce Kumkale, przy wjeździe, wystawione są działa artyleryjskie. Ich wygląd sugeruje, że są to te same działa, które wysadził porucznik Robinson, ale brak jest jakiejkolwiek tablicy informacyjnej.
Przy głównym placu wsi znajduje się niewielki skwerek, na którym wystawiono kilka sztuk ceramiki - nie wiadomo, czy są to antyczne oryginały, czy też ich późniejsze kopie.
Jak dotrzeć?:
Samochodem: od Çanakkale dzielą wioskę Kumkale 34 kilometry. Jadąc z Çanakkale należy kierować się na południe trasą E87, można przy tym sugerować się kierunkowskazami na Troję. Jednak uwaga, do Kumkale należy skręcić wcześniej niż do Troi! Od głównej trasy trzeba skręcić w prawo (na zachód) po przejechaniu około 27 km.
Aby dojechać w okolicę twierdzy Kumkale należy przejechać przez wieś, ciągle w kierunku zachodnim i pokonać jeszcze 5 km po stosunkowo kiepskiej drodze, miejscami tak wąskiej, że trzeba zjeżdżać na pobocze, aby przepuścić ciągniki rolnicze. Około 1 km przed dotarciem do celu droga skręca w kierunku północnym. Tutaj dobiega trasa wiodąca do Kumkale wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego. W okolicach skrzyżowania znajduje się historyczny cmentarz wojskowy.
Współrzędne geograficzne twierdzy Kumkale to: 40.008157,26.199560, a cmentarza wojskowego to: 39.998903,26.198852.
W centrum wioski Kumkale znajduje się skrzyżowanie z drogą prowadzącą do ruin antycznej Troi. Jest ono oznaczone stosownym kierunkowskazem.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz