Zamek Kızılhisar

Współrzędne GPS: 38.009300, 27.402399

Położenie w mieście: 

Zamek Kızılhisar (Czerwona Twierdza), znany również jako Keçi Kalesi czyli Kozi Zamek, położony jest na wzgórzu Alamandağ, w czasach antycznych znanym jako Gallesion. Owo wzgórze wznosi się w okolicach miasteczka Belevi nieopodal Selçuku i jest dobrze widoczne z autostrady İzmir-Aydın.

Keçi Kalesi

Zarys historii

Nazwę Koziego Zamku tłumaczą dwie, sprzeczne ze sobą, legendy. Według pierwszej z nich zamieszkujący twierdzę władca wyjechał na kilka dni wraz z większością swoich oddziałów. Podczas jego nieobecności do zamku zbliżyły się oddziały nieprzyjacielskie, które czekały do zmierzchu na przypuszczenie szturmu. Aby je zmylić, nieliczni obrońcy przymocowali świeczki do głów kóz, które znajdowały się na terenie twierdzy. W połączeniu z kozimi rogami, które wyglądały jak hełmy, udało się osiągnąć efekt tysięcy żołnierzy czekających na murach, żeby odeprzeć atak. Dzięki tej mistyfikacji nieprzyjaciele bez walki wycofali się i zamek został uratowany.

Druga wersja legendy o Kozim Zamku opowiada historię oblężenia twierdzy z punktu widzenia napastników. Mieli oni poczekać do zmierzchu, przymocować kozom świeczki na głowach (tutaj historia się powtarza) i popędzić zwierzęta w górę, w kierunku twierdzy. Jej obrońcy, zmyleni widokiem kóz, które wzięli za ogromną atakującą armię, zdecydowali się poddać zamek bez rozlewu krwi.

Dostępne informacje dotyczące historii zamku są dość skąpe i często sprzeczne. Jego powstanie bywa datowane od III wieku p.n.e. do XIV wieku n.e., a budowę przypisuje się hellenistycznym władcom, Cesarstwu Bizantyjskiemu oraz Turkom Seldżuckim.

Najprawdopodobniej zamek zbudowano w III wieku p.n.e., a następnie wielokrotnie przebudowywano i poddawano renowacjom. Zamek mógł służyć jako punkt obrony dla pobliskiego Efezu, gdyż położony był nieopodal drogi do tego słynnego miasta.

Zwiedzanie

Na twierdzę składają się dwie linie obwarowań, wzniesionych z wapienia. Wewnętrzna twierdza ma wymiary 56 na 23 metry. Na terenie twierdzy oraz w jej sąsiedztwie znajdują się cysterny, które służyły do magazynowania wody pitnej na czas oblężenia.

Keçi Kalesi

Dojazd

Twierdza Kızılhisar położona jest na wzgórzu na zachód od miejscowości Belevi, przy zjeździe z autostrady Izmir-Aydin. Po opuszczeniu autostrady należy przejechać około 3,5 km drogą D550 w kierunku na Selçuk. Dalsza droga prowadzi na przełaj w kierunku północnym, do przejścia jest około 1,5 km. Do samego zamku można się dostać na piechotę, wspinając się na wysokość 300 metrów n.p.m. wąską ścieżką, która rzeczywiście przypomina szlak wytyczony przez kozy.

Powiązane artykuły: