Jak w Turcji uzyskać dostęp do Internetu?

Wielu podróżników jest w stanie ponieść wiele wyrzeczeń w czasie podróży, ale jednocześnie nie wyobraża sobie braku dostępu do sieci przez okres dłuższy niż kilka dni (kilka godzin...). Pomijając oczywiste sprawy takie jak sprawdzenie poczty czy najnowszych wiadomości z kraju, wielu podróżników prowadzi blogi podróżnicze czy poszukuje dodatkowych informacji o odwiedzanych miejscach.

W Turcji sprawa dostępu do Internetu jest dość prosta: punkty darmowego dostępu (hot spoty) są prawie nieobecne, za wyjątkiem hoteli o najwyższym standardzie, natomiast kawiarenki internetowe działają we wszystkich większych miejscowościach, również na dalekim wschodzie kraju.

Powszechna dostępność kawiarenek wynika najprawdopodobniej z braku dostępu do sieci w warunkach domowych, nie wspominając o tym, że wciąż niewiele gospodarstw domowych w Turcji jest wyposażonych w komputery. Jednocześnie Turcy to prawdziwi maniacy czatów, portali społecznościowych i komunikatorów (no dobrze, jednego z nich - MSN). O grach komputerowych nie wspominając.

W efekcie tani dostęp do komputerów jest szeroko rozpowszechniony, a ceny za godzinę korzystania ze stanowiska z łączem internetowym są stosunkowo niskie (od 0,5 do 2 YTL za godzinę). Oczywiście jakość połączenia bywa rozmaita, a sprzęt - zróżnicowany. Przeszkodą w swobodnym korzystaniu z kawiarenek internetowych może okazać się turecka klawiatura, która skutecznie uniemożliwia szybkie i sprawne pisanie maili, oraz turecka wersja systemu operacyjnego (jak po turecku jest tak, a jak nie, i gdzie tu jest opcja zamknij?!?).

Bardziej wyrafinowani i wymagający użytkownicy mogą się przez chwilę zadumać nad całkowitą monopolizacją tureckich komputerów przez firmę Microsoft. Takie zjawiska jak system Linux, przeglądarka Firefox czy komunikator Gadu-gadu, to ziemia całkowicie nieodkryta dla przeciętnego tureckiego maniaka komputerów.

Wróć do listy najczęściej zadawanych pytań.


Odpowiedzi

Gadu Gadu???

Nie ma się czemu dziwić... GG to przecież wyłącznie polski wynalazek.

wireless internet jest w

wireless internet jest w turcji BARDZO popularny (znacznie powszechniejszy niż w PL). nawet w niezwykle obskurnych "hotelach" często spotykałem się z dostępem do sieci. poza tym, można przejść się z laptopem po mieście i z dużym prawdopodobieństwem natrafić na jakąś niezabezpieczoną sieć.