Güzelbahçe

Współrzędne GPS: 38.368580, 26.891785

Region: 

Güzelbahçe to miasteczko położone w prowincji Izmir i należące z formalnego punktu widzenia częścią Większego Okręgu Miejskiego Izmiru (tr. İzmir Büyükşehir Belediyesi). W rzeczywistości Güzelbahçe nie ma w sobie nic w wielkomiejskiej atmosfery Izmiru, jest to spokojna miejscowość rybacka, która w sezonie letnim zapełnia się amatorami spokojnego wypoczynku oraz dań rybnych.

Port rybacki

Ciekawostkę stanowi pochodzenie nazwy miasteczka. Güzelbahçe oznacza po turecku "Piękny Ogród" i jest nazwą stosunkowo młodą. W latach 20-tych XX wieku była to wieś Kilizman, która to nazwa podobno nawiązywała do starożytnego miasta Klazomenaj, znajdującego się obecnie na terenie sąsiedniej Urli. W 1936 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie i przemianowana na Kızılbahçe ("Czerwony Ogród"). Natomiast w 1958 roku miasteczko przyłączono administracyjnie do Izmiru, a jednocześnie zmieniono nazwę na Güzelbahçe. Rzekomym powodem tej ostatniej zmiany miało być uniknięcie skojarzeń z kolorem czerwonym w szczytowym okresie Zimnej Wojny...

Park miejski

Co warto zobaczyć: 

Głównym powodem do dumy mieszkańców Güzelbahçe jest jeden z największych w okolicy targów rybnych, na którym można zaopatrzyć się w świeże wyniki porannego połowu.

Targ rybny

W Güzelbahçe znajduje się również sporo restauracji podających głównie dania rybne. Cieszą się one w okolicy niezłą renomą.

 Morze Egejskie w okolicach Güzelbahçe

Jak dotrzeć?: 

Dolmusze z Izmiru odjeżdżają do Güzelbahçe z przystanku zwanego Üçkuyular, a dolmusze z Urli - z centrum miasta tuż przy postoju taksówek. Czas przejazdu z Izmiru to około 30 minut, a z Urli - 20 minut.

Do Güzelbahçe docierają również autobusy miejskie z Izmiru, jednakże z powodu trwających w latach 2009-2010 wielkich zmian w ich rozkładach jazdy związanych z przebudową systemu komunikacyjnego, trudno jest zorientować się dokładniej, jakie są ich numery oraz godziny odjazdów.

Trasa przelotowa przez Güzelbahçe

Samochodem można dojechać do Güzelbahçe podróżując płatną autostradą İzmir-Çeşme Otoyolu lub darmową drogą İzmir-Çeşme Yolu. Z tej miejscowości odbija również w kierunku południowym droga na miasteczko Seferihisar, w pobliżu którego położone są ruiny starożytnego jońskiego miasta Teos.