Gömeç

Współrzędne GPS: 39.390598, 26.839300

Region: 

W skład dystryktu Gömeç, oprócz miasta o tej nazwie, wchodzi również miasteczko Karaağaç i 9 wsi. W sumie zamieszkuje je na stałe około 12 tysięcy osób, ale liczba ludności znacząco powiększa się w sezonie letnim, kiedy to zapełniają się domki letniskowe i osiedla willowe należące do zamożnych Turków.

Widoczek z okolic Gömeç

Historia

Najstarszą nazwą, jaka pojawia się w kontekście osady w dystrykcie Gömeç, jest Passawanda (Passandra), wspominana przez Strabona i Pliniusza Starszego jako Cisthene (Kisthene). Było to antyczne miasto w Myzji, znane z kopalni miedzi. Obecnie ta lokalizacja nazywana jest Kızçiftliği Höyük (Trikopi Çiftlik).

Osada ta jest na kopcu nad płytką zatoką. Być może w czasie pierwotnego osadnictwa był to mały półwysep. Wstępne badania archeologiczne kopca Kızçiftliği przeprowadził w 1997 roku historyk sztuki Engin Beksaç. Znaleziona przez niego ceramika wskazuje, że miejsce to było zamieszkane od czasów epoki miedzi, aż do okresu wczesnobizantyjskiego.

Osiedle domków letniskowych w okolicach Gömeç

Wśród znalezisk znajdowała się czarna ceramika typu trackiego z epoki żelaza oraz szara ceramika przypominająca tą z okolic Manyas. Ciężarki do krosna wydobyte z wykopu testowego datowane są na VIII i VII wiek p.n.e. Po wschodniej stronie kopca odkopano również fragment greckiej wazy typu fillekura oraz ceramiki w stylu orientalizującym (VIII-VI wiek p.n.e.).

W IV wieku p.n.e. Kisthene pojawia się na kartach historii podczas kampanii spartańskiego króla Agesilaosa II. Prowadził on kampanię wojskową przeciwko Persom na terenie Azji Mniejszej i w 397 roku p.n.e. zdobył Kisthene. W tamtym okresie było to znaczące miasto, które biło własną monetę.

Kopiec otaczały mury obronne, których fragmenty znaleziono po jego północnej i wschodniej stronie. Ludzkie szkielety, również odkopane w Kızçiftliği Höyük, pochodzą z czasów rzymskich i bizantyjskich, kiedy to znajdowała się tu nekropolia.

Obecnie stoki wschodni i południowy kopca zostały zniszczone przez budowę domków letniskowych, a część terenu spłonęła w 2007 roku wskutek podpalenia. Na szczycie wzniesienia znajdują się ruiny greckiej farmy nazywanej Trikopi.

Kopiec Trikopi w Gömeç

Turecka osada Gömeç została założona w XVII wieku, początkowo pod nazwą Armutova. Jej rozwój ekonomiczny rozpoczął się 150 lat temu, kiedy zbudowana została droga łącząca Balıkesir i Ayvalık.

W czasie tureckiej wojny o niepodległość (1919-1923) w miasteczku Karaağaç na terenie dystryktu Gömeç znajdował się punkt dowodzenia Alego Cetinkaya. Ten turecki dowódca zasłynął tym, że podczas inwazji greckiej w 1919 roku stawił czynny opór i przez pewien czas powstrzymał postępy wojsk greckich w kierunku wschodnim.

Dystrykt Gömeç współcześnie

Okolice Gömeç słyną z uprawy drzew oliwnych oraz z produkcji oliwy. Na terenie dystryktu rośnie przeszło milion drzewek oliwnych, a zebrane oliwki przerabiane są na oliwę w 13 lokalnych wytwórniach.

Wzgórze z osiedlem domków, porośnięte gajem oliwnym w okolicach Gömeç

Lokalną specjalnością jest gęsty jogurt o specyficznym smaku, wytwarzany z mleka owczego.

Co warto zobaczyć: 

Kopiec Kızçiftliği - stanowisko archeologiczne, którego historia została przedstawiona powyżej. Jest położony na południowym krańcu niewielkiej zatoki.

Rozlewiska położone na północnym krańcu tej samej zatoki, to dobry punkt do obserwacji ptactwa.

Rozlewiska w okolicach Gömeç

Zarysowany przez masyw górski profil Atatürka, słynny wśród miejscowych, dobrze widoczny z drogi prowadzącej wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego.

Wzgórze tworzące profil Atatürka w okolicach Gömeç

W dystrykcie jest kilka ładnych plaż. Szczególnie przypadła nam do gustu niewielka kamienista plaża w okolicach osiedla domków letniskowych Artur. Jest położona nieco na uboczu, przy zatoczce z płytką wodą. Wyposażona w parasole, za korzystanie z których nikt nie pobierał opłaty.

Plaża w okolicach Gömeç

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: z Burhaniye, Edremitu i Havranu (cena biletu na każdej z tych tras to 5 TL) oraz z Balıkesir (15 TL).

Samochodem: z Balıkesir przez Havran i Burhaniye jadąc na zachód trasą D230 (111km), z Ayvalıku trasą E87 i E87 na północny-wschód (14 km), a z Edremitu trasą E87 na południowy-zachód (32 km).

 Droga do Gömeç

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

plaża i parasole za friko ?

być może było tak mało klienteli, że nie opłaciło się zatrudnić kasjera ...

ale okolica - super - kameralna - ...

i jak tutaj takie "kameralności" tudzież "zabytkowości" wpisać do planu wojażu ?... 

==== 

to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...