Region:
Çivril to niewielkie miasto położone w zachodniej Anatolii, rzadko odwiedzane przez turystów spoza Turcji. Zresztą trudno się temu dziwić: w samym miasteczku nie ma żadnych ciekawych zabytków, a położone w pobliżu Çivril miejsca mogące uchodzić za potencjalne atrakcje turystyczne są słabo rozreklamowane i szczerze mówiąc znacznie mniej interesujące dla większości podróżników, niż ruiny Efezu czy wapienne tarasy Pamukkale. Jednakże dociekliwi poszukiwacze śladów przeszłości Azji Mniejszej nie powinni być wizytą w tym regionie rozczarowani.
Najdawniejsze ślady osadnictwa w pobliżu Çivril, datowane na IV tysiąclecie p.n.e., zostały odkryte w latach 50-tych XX wieku na terenie kopca Beycesultan. Jednak samo Çivril było niewiele znaczącą wsią aż do lat 80-tych XIX wieku, kiedy to dotarła do niego linia kolejowa, która miała połączyć Denizli z Dinar. Później linię przedłużono w kierunku wschodnim aż do Eğirdir, a Çivril gwałtownie się rozwinęło, uzyskując status miasta w 1892 roku. Od 1910 roku miasteczko jest stolicą dystryktu o tej samej nazwie, który przynależał najpierw do prowincji Afyonkarahisar, a od 1925 roku jest częścią prowincji Denizli.
Miasto położone jest na równinie Çivril Ovasi, w górnym biegu rzeki Büyük Menderes (czyli Meander). Nawodnienie otaczającym miasteczko terenom rolniczym zapewnia jezioro Işıklı, w którym wysoki poziom wody utrzymywany jest przez zaporę Işıklı Barajı. Najsłynniejszym produktem rolniczym z Çivril są jabłka.
Obecnie Çivril zamieszkuje na stałe około 18 tysięcy osób, ale w sezonie letnim oraz w okresach świątecznych populacja miasteczka znacząco wzrasta. Wynika to z przyjazdów dawnych mieszkańców Çivril, którzy w latach 60-tych XX wieku wyemigrowali do Niemiec oraz do Stambułu, a obecnie wracają okresowo do swojej małej ojczyzny.
Informacje praktyczne
Çivril stanowi dobrą bazę noclegową do wypadów krajoznawczych po okolicy. W miasteczku znajduje się kilka hoteli o zróżnicowanym standardzie. W 2013 roku zatrzymaliśmy się w hotelu Şenses (tel. 00 90 258 713 9488), położonym w samym centrum Çivril, przy ulicy Şehit Ahmet Kandaş Caddesi. Za pokój 3-osobowy ze śniadaniem zapłaciliśmy 120 TL.
W Çivril działa również kilka restauracji i lokant oraz sklepów, w tym należących do znanych w całym kraju sieci dyskontów BIM.
Co warto zobaczyć:
W samym Çivril brak jest jakichkolwiek godnych uwagi zabytkowych budynków. Natomiast podczas naszej wizyty w tym mieście we wrześniu 2013 roku natrafiliśmy na lokalne święto plonów czyli 19 Międzynarodowy Festiwal Jabłek, Rolnictwa i Kultury (tr. Uluslararası Elma - Tarim ve Kültür Festival). Było to połączenie występów zespołów folklorystycznych (w tym gości zagranicznych z Azerbejdżanu i Turkmenistanu), wielkiego bazaru i lunaparku. Jeżeli jeszcze nie uczestniczyliście w takim wydarzeniu, to gorąco polecamy to doświadczenie. Jedynym minusem była dla nas trudność ze znalezieniem wolnego pokoju hotelowego, ale to akurat jest zrozumiałe.
Więcej filmów z festiwalu folklorystycznego w Çivril znajdziecie na naszym kanale w serwisie YouTube.
Największą atrakcją dla miłośników historii jest położony 6 km na południe od Çivril kopiec Beycesultan, którego odkrycie zrewolucjonizowało wiedzę o epoce miedzi i brązu w zachodniej Anatolii.
Poszukiwacze wspaniałych krajobrazów powinni natomiast wybrać się z Çivril nad jezioro Işıklı, stanowiące ważne stanowisko dla wielu gatunków ptaków. Nad brzegami tego jeziora stoją skromne i słabo zbadane pozostałości po antycznym mieście Eumeneia.
Co więcej, w pobliżu Çivril znajduje się wiele przepięknych wodospadów. Kilka z nich znajduje się na strumieniu Işıklı, a wśród za najładniejszy uznawany jest wodospad Gümüşsu, położony w miejscowości o tej samej nazwie, na wschód od Çivril. Kolejny wodospad zlokalizowany jest w miasteczku Gürpınar (Bulkaz), na północ od Çivril.
Jak dotrzeć?:
Wspominana wyżej linia kolejowa łącząca Denizli przez Çivril z Eğirdir została zamknięta w 1988 roku, więc obecnie dojazd do Çivril pociągiem nie jest już możliwy.
Transportem publicznym: Do Çivril kursują autokary z wielu miast tureckich, w tym z położonego 60 km na północ miasta Uşak oraz z Ankary, Antalyi, Izmiru czy Stambułu.
Samochodem: Çivril położone jest przy trasie D595 przebiegającej z kierunku północnego przez Uşak, a w kierunku południowym dobiegającej do drogi D320 z Denizli do Dinar. Jadąc ze stolicy prowincji (czyli z Denizli) należy kierować się drogą D320 w kierunku wschodnim, a po przejechaniu około 34 km skręcić na północ w miejscowości Kaklık. Warto skorzystać z okazji, aby obejrzeć po drodze jaskinię Kaklık, nazywaną podziemnym Pamukkale oraz kopiec Beycesultan, położony 6 km przed Çivril. Z Kaklık do Çivril prowadzi trasa D595, a odległość wynosi 63 km.
Powiązane artykuły:
Powiązane relacje:
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz