Children of Achilles. The Greeks in Asia Minor since the Days of Troy

Autor: 

John Freely

Wydawnictwo: 

I. B. Tauris

Rok wydania: 

2010

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

78 TL

Rodzaj książki: 

historyczna

Children of AchillesRzadko zdarza mi się napisanie recenzji niekorzystnej dla książki traktującej o szeroko pojętej tematyce tureckiej. Jednakże dla Childern of Achilles muszę, z przykrością, zrobić wyjątek. Jest to dla mnie tym bardziej smutne, że autorem tej pozycji jest John Freely, autor cenionych pozycji dotyczących Turcji, w tym wspaniałego przewodnika po antycznych miastach Azji Mniejszej - The Western Shores of Turkey. Jednak tym razem temu autorowi książka się, niestety, nie udała.

W założeniu autora książka Childern of Achilles miała stanowić historię Greków zamieszkujących Azję Mniejszą od czasów wojny trojańskiej do wielkiego Exodusu społeczności greckiej po 1923 roku, który zakończył obecność znaczącej liczby Greków na terenie Anatolii. Wydawałoby się, że to temat - samograj, ileż ciekawych informacji można przecież przekazać czytelnikom opisując przeszło trzy tysiące lat historii, bogatej we wspaniałe osiągnięcia cywilizacyjne i dramatyczne konflikty zbrojne. Tymczasem w Childern of Achilles stosunkowo mało miejsca poświęcono historii samych Greków. Wiele stron książki to po prostu historia Azji Mniejszej, od starożytności, przez okres Bizancjum, po czasy Imperium Osmańskiego. Zrozumiała jest dla mnie potrzeba zaznajomienia czytelników z ogólnym tłem historycznym tych ziem, ale proporcje są zdecydowanie zachwiane. Długie fragmenty poszczególnych rozdziałów opisują przykładowo konflikt Persji z lidyjskim królem Krezusem czy też dzieje dynastii Osmanów. O Grekach autor wspomina często pod koniec rozdziałów, jakby w ostatniej chwili przypominało mu się, jaka jest założona tematyka książki.

Przyjmijmy jednak, że wiele osób mogłoby potraktować książkę jako skrócony podręcznik do dziejów Azji Mniejszej oraz Turcji. W tym przypadku jednak muszę z przykrością odradzić lekturę Childern of Achilles z powodu wielu błędów merytorycznych. Jako czytelnikowi z Polski najbardziej rzuciły mi się w oczy pomyłki związane z tymi momentami historii, w których dzieje Osmanów przeplatały się z historią Polski. Nie tylko autor podaje błędną datę bitwy pod Wiedniem, w której triumfowała polska husaria pod wodzą Jana III Sobieskiego, ale również z jego opisu bitwy pod Warną w 1444 roku można wywnioskować, że Władysław III - król polski i węgierski - przeżył starcie. Tymczasem nie na darmo nadano mu pośmiertnie przydomek Warneńczyka. Takich pomyłek jest w tekście więcej, a ich występowanie wzbudziło we mnie rosnącą podejrzliwość podczas lektury - ilu z nich nie byłam w stanie wytropić, a co za tym idzie - na ile mogę zaufać autorowi? Szalę goryczy przepełniło wytrwałe nazywanie przez autora pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej generałem Cemalem - przy pierwszym pojawieniu się tej postaci na stronicach książki nie byłam pewna, czy rzeczywiście chodziło o Mustafę Kemala czyli słynnego Atatürka.

Z pozostałych braków książki warto wspomnieć o bardzo skromnym doborze map - do zilustrowania trzech tysięcy lat historii zamieszczonych ich zostało zaledwie trzy, z których dwie dotyczą okresu antycznego, a trzecia przedstawia Turcję współczesną. Ponadto w książce pojawiają się liczne literówki, wskazujące na niestaranną korektę lub jej brak. Podsumowując - nie polecam, nie dajcie się skusić atrakcyjnej okładce i pozornie ciekawej zawartości.

Powiązane artykuły: