Brama monumentalna i monument Wespazjana w Side

Współrzędne GPS: 36.768700, 31.390699

Położenie w mieście: 

Zlokalizowana tuż przy teatrze brama monumentalna prowadziła w czasach rzymskich do centrum Side. Przez tę bramę przebiega ruch samochodowy do zabytkowej części miasteczka. Stojący obok bramy elegancki budynek, wspierający się na murach obronnych z IV wieku n.e., został najprawdopodobniej wzniesiony ku czci cesarza Wespazjana.

Brama monumentalna i monument Wespazjana w Side

Obecna wysokość bramy monumentalnej wynosi 13,5 metra, ale w czasach antycznych struktura była o wiele wyższa. Nad bramą umieszczone było belkowanie wspierające posąg przedstawiający najprawdopodobniej kwadrygę, czyli wóz dwukołowy, zaprzężony w cztery konie.

W IV wieku n.e. łuk bramy został częściowo zamurowany, a we wzniesionej ścianie pozostawiono otwór stanowiący małą bramę do miasta. Obecnie zachowały się fragmenty tej ściany, ale jej część wyburzono, aby ułatwić wjazd do Side. Pomimo tego poszerzenia, brama monumentalna stanowi wąskie gardło komunikacyjne, zwłaszcza dla przybywających autokarów wycieczkowych.

Ruch samochodowy przez bramę monumentalną w Side

Monument Wespazjana nazywany jest tak z powodu treści inskrypcji umieszczonej na jego architrawie. Rozmiary budowli to 5,4 metra wysokości i 6,4 metra szerokości. Składa się z centralnej, półowalnej niszy i umieszczonych po jej bokach edykułów, czyli nisz przeznaczonych na umieszczenie posągów. W centralnej niszy stał niegdyś posąg cesarza Wespazjana, a w niszach bocznych - posągi przedstawiające postaci kobiece.

Monument Wespazjana w Side

Boczne edykuły posiadały po dwie kolumny z przodu i dwie półkolumny z tyłu. Kolumny zostały wykonane w porządku korynckim. Do naszych czasów w lepszym stanie zachowała się edykuła po lewej stronie centralnej niszy. Nad wszystkimi niszami umieszczono trójkątne frontony, a fronton centralny ozdobiono głową Meduzy. Oprócz funkcji honorowej i dekoracyjnej monument Wespazjana pełnił rolę fontanny, do której doprowadzano wodę rurami z terakoty.

Powiązane artykuły: 

Powiązane relacje: