Babakale

Współrzędne GPS: 39.478699, 26.064699

Region: 

Babakale to mała wioska, która leży na południowo-zachodnim krańcu Troady, u stóp osmańskiej twierdzy. Dojechać do wsi można jedynie bardzo krętą drogą, malowniczo wiodącą wśród skał i zarośli. Trud podróży wynagradzają widoki na Morze Egejskie, które rozciągają się z XVIII-wiecznych fortyfikacji.

Babakale - widok na wieś z twierdzy

Wieś Babakale posiada niezwykłą lokalizację na przylądku Baba (tr. Bababurnu). Ów przylądek to najdalej na zachód wysunięty fragment Anatolii, a co za tym idzie - całej Azji. Jego położenie od strony morza zaznaczone jest przez latarnię morską.

Latarnia morska w Babakale

Obecna nazwa wsi oraz całego przylądka pochodzi od tureckiego świętego mędrca, nazywanego Baba czyli Ojciec, który mieszkał niegdyś w tym miejscu. Marynarze z przepływających tamtędy statków rzucali mu jedzenie. Gdy mędrzec zmarł, postawiono mu na przylądku grobowiec, którym opiekowały się kolejne pokolenia pustelników. Również oni otrzymywali pożywienie od marynarzy. Osmańska nazwa przylądka - Emek Yemez Burnu (czyli Przylądek Nicnierobienia) pochodzi zapewne od tych pustelników i ich sposobu spędzania czasu.

Cmentarz w Babakale

W antyku przylądek nazywano Lekton. Według Strabona znajdował się na nim ołtarz Dwunastu Bogów Olimpijskich wzniesiony przez Agamemnona. Do naszych czasów nie zachował się jednak żaden ślad po tej budowli.

Informacje praktyczne

W Babakale można zjeść smaczny posiłek w jednej z kilku restauracji specjalizujących się w przyrządzaniu ryb i kalmarów. Położone są one tuż przy zamku i porcie.

Panorama wioski Babakale

Babakale może okazać się idealnym wyborem na kilkudniowy wypoczynek w miejscu odległym od zgiełku cywilizacji. Znajdują się tam co najmniej trzy hotele, z których każdy posiada własną restaurację i oferuje pokoje z widokami na morze i twierdzę: motel Uran (tel. +90 286-747-0218), motel Karayel (tel. +90 286-747-0497) i hotel Denizhan (tel. +90 286-747-0102).

Widok na wioskę Babakale

Co warto zobaczyć: 

Główną atrakcją wsi jest twierdza górująca nad okolicą.

Zamek widziany od wewnątrz

U stóp twierdzy, od strony morza, znajduje się niewielki cmentarz, na którym stoi grobowiec słynnego muzułmańskiego pustelnika Baba.

Cmentarz w Babakale widziany z twierdzy

We wsi Babakale stoi meczet, który zbudowano w tym samym czasie, w którym powstała twierdza (około 1720 roku). Zachowało się również wiele kamiennych domów z czasów osmańskich, zbudowanych w stylu typowym dla tego regionu Turcji.

Historyczny meczet w Babakale

Jak dotrzeć?: 

Autokarem: z Ezine (7 TL, 2 godziny jazdy) i z Gülpınar (1,50 TL, 15 minut jazdy).

Samochodem: do Babakale prowadzi tylko jedna droga dojazdowa - z Gülpınar (to miejscowość, w której mieści się świątynia Apollon Smintheion). W Gülpınar należy odbić od głównej drogi przelotowej w prawo, zgodnie ze wskazaniami kierunkowskazu. Odległość do Babakale wynosi 9 km.

Droga dojazdowa do Babakale

Uwaga, według niektórych map (np. Turcja. Mapa samochodowa Marco Polo) istnieje druga trasa dojazdowa do Babakale, prowadząca wzdłuż wybrzeża z kierunku wschodniego. Według innych map (np. Turcja. Mapa samochodowa Freytag und Berndt) oraz informacji podawanych przez miejscowych droga ta nie jest przejezdna, co potwierdza nasz rekonesans w tej okolicy w 2012 roku.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

cmentarz w Babakale

jedno pytanko - co to jest i jaki charakter ma ten biały budyneczek na cmentarzu ?

PS - na marginesie - dwa przejeżdżałem a raczej przeplywałem promem przez Cannakale ale nie wpadłem na pomysł, by zajrzeć do Babakale...

jeśli kiedykolwiek ponownie tam zawitam.... 

Babakale

W 1993 r twierdza była zajęta przez żołnierzy, mogliśmy jednak wejść na dziedziniec.

Babakale

Na drodze dojazdowej zdumiały nas puste małe budynki, postawione na wzgórzach, dość daleko od morza.

okolice Babakale

 i do tej pory nas dziwią takie osiedla, zbudowane w wielu regionach Turcji.

Przepraszam za jakość zdjęć, są to skany slajdów ORWO

rewelacyjnie udało Ci się...

zeskanować slajdy ORWO...

a już myślałem, że przepadną...

niestety - nie mam takowych z TR...

ale zapodawaj kolejne...

a co do domków to powinna się wypowiedzieć nasza autentycznie najlepsza ekspertka od tamtejszych lokalizacji...

czyżby zaś kolejne dzikie inwestycje zdziesiątkowane przez trzęsienia ziemi ?