Położenie w mieście:
Osmańska forteca Babakale położona jest we wsi o takiej samej nazwie. Spośród innych warowni zbudowanych w czasach panowania dynastii osmańskiej twierdza w Babakale wyróżnia się w dwójnasób. Po pierwsze znajduje się dokładnie w najdalej na zachód wysuniętym punkcie kontynentu azjatyckiego. Po drugie - jest ostatnią twierdzą wzniesioną w czasach osmańskich położoną na terenie współczesnej Republiki Tureckiej.
Twierdza powstała, aby wspomagać lokalny garnizon w zwalczaniu piratów, którzy grasowali w tej części Morza Egejskiego. Według tablicy informacyjnej znajdującej się na terenie twierdzy, budowlę wzniósł admirał Mustafa Pasza. Przypisuje się mu również zbudowanie we wsi meczetu, łaźni oraz fontanny.
Bardziej rozbudowana wersja historii powstania twierdzy głosi, że jej budowę zlecił sułtan Ahmed III. Podobno okręt, którym podróżował, schronił się podczas burzy w tamtejszym porcie. Podczas krótkiego pobytu w Babakale sułtan dowiedział się o olbrzymich krzywdach, jakich doznawali jego poddani z rąk piratów. Z tego powodu rozkazał zbudowanie zamku, który wzniesiono rękami więźniów około 1720 roku.
Nad główną bramą prowadzącą na teren twierdzy znajduje się wykuta w kamieniu inskrypcja w języku arabskim.
Teren wewnątrz murów jest częściowo zarośnięty chaszczami, a częściowo oczyszczony i utwardzony - urządzono tam małe boisko piłkarskie. Podobno na terenie twierdzy odbywają się lokalne uroczystości i wesela.
Patrząc z góry widoczne są zarysy i fundamenty kilku budynków, które stały na terenie zamku. Na jednej z wież umieszczono nowoczesną latarnię morską.
Stan murów wskazuje na niedawną renowację, widoczne są nowoczesne uzupełnienia nadgryzionych zębem czasu bram i obwarowań. Zamek można obejść dookoła wzdłuż murów obronnych - prowadzi wokół nich wąski chodnik. Uwaga - brak jest jakichkolwiek zabezpieczeń czy barierek chroniących przed upadkiem ze znacznej wysokości - zalecamy dużą ostrożność!
Na terenie twierdzy nie ma żadnych dodatkowych atrakcji dla zwiedzających, w rodzaju muzeum czy ekspozycji. Największe wrażenie robią widoki, jakie rozpościerają się z murów: z jednej strony na Morze Egejskie oraz dwie wyspy - turecką Bozcaada i grecką Lesbos, a z drugiej - na wioskę Babakale i pobliskie strome wzgórza.
Informacje praktyczne
Wstęp na teren twierdzy Babakale jest darmowy. Przed twierdzą znajduje się parking.
Przeczytajcie więcej o wiosce Babakale.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz