Twierdza w Babakale

Współrzędne GPS: 39.479385, 26.064377

Położenie w mieście: 

Osmańska forteca Babakale położona jest we wsi o takiej samej nazwie. Spośród innych warowni zbudowanych w czasach panowania dynastii osmańskiej twierdza w Babakale wyróżnia się w dwójnasób. Po pierwsze znajduje się dokładnie w najdalej na zachód wysuniętym punkcie kontynentu azjatyckiego. Po drugie - jest ostatnią twierdzą wzniesioną w czasach osmańskich położoną na terenie współczesnej Republiki Tureckiej.

Twierdza w Babakale - widok na port i morze

Twierdza powstała, aby wspomagać lokalny garnizon w zwalczaniu piratów, którzy grasowali w tej części Morza Egejskiego. Według tablicy informacyjnej znajdującej się na terenie twierdzy, budowlę wzniósł admirał Mustafa Pasza. Przypisuje się mu również zbudowanie we wsi meczetu, łaźni oraz fontanny.

Twierdza w Babakale

Bardziej rozbudowana wersja historii powstania twierdzy głosi, że jej budowę zlecił sułtan Ahmed III. Podobno okręt, którym podróżował, schronił się podczas burzy w tamtejszym porcie. Podczas krótkiego pobytu w Babakale sułtan dowiedział się o olbrzymich krzywdach, jakich doznawali jego poddani z rąk piratów. Z tego powodu rozkazał zbudowanie zamku, który wzniesiono rękami więźniów około 1720 roku.

Brama główna twierdzy w Babakale

Nad główną bramą prowadzącą na teren twierdzy znajduje się wykuta w kamieniu inskrypcja w języku arabskim.

Inskrypcja nad wejściem do twierdzy w Babakale

Teren wewnątrz murów jest częściowo zarośnięty chaszczami, a częściowo oczyszczony i utwardzony - urządzono tam małe boisko piłkarskie. Podobno na terenie twierdzy odbywają się lokalne uroczystości i wesela.

Biosko na terenie twierdzy w Babakale

Patrząc z góry widoczne są zarysy i fundamenty kilku budynków, które stały na terenie zamku. Na jednej z wież umieszczono nowoczesną latarnię morską.

Widok na morze z twierdzy w Babakale

Stan murów wskazuje na niedawną renowację, widoczne są nowoczesne uzupełnienia nadgryzionych zębem czasu bram i obwarowań. Zamek można obejść dookoła wzdłuż murów obronnych - prowadzi wokół nich wąski chodnik. Uwaga - brak jest jakichkolwiek zabezpieczeń czy barierek chroniących przed upadkiem ze znacznej wysokości - zalecamy dużą ostrożność!

Turyści chodzą po murach twierdzy w Babakale

Na terenie twierdzy nie ma żadnych dodatkowych atrakcji dla zwiedzających, w rodzaju muzeum czy ekspozycji. Największe wrażenie robią widoki, jakie rozpościerają się z murów: z jednej strony na Morze Egejskie oraz dwie wyspy - turecką Bozcaada i grecką Lesbos, a z drugiej - na wioskę Babakale i pobliskie strome wzgórza.

Widok na wzgórza z twierdzy w Babakale

Informacje praktyczne

Wstęp na teren twierdzy Babakale jest darmowy. Przed twierdzą znajduje się parking.

Widok na wioskę z twierdzy w Babakale

Przeczytajcie więcej o wiosce Babakale.