Ayancık

Współrzędne GPS: 41.946724, 34.589767

Region: 

Położone w prowincji Sinop niewielkie miasteczko Ayancık liczy sobie zaledwie 12,5 tysiąca mieszkańców. Pomimo tej niewielkiej populacji jest drugim największym skupiskiem ludności w tej czarnomorskiej prowincji.

 Ayancık

Historyczne centrum miasteczka nosi nazwę Ayancık Kilisesi czyli Ayancık Kościół. Nazwa ta pochodzi od budynku dawnego kościoła zbudowanego w 1885 roku, który przez wiele lat służył jako więzienie.

Lokalna ludność utrzymuje się głównie z rybołówstwa, gdyż tereny wokół miasteczka nie sprzyjają rozwojowi rolnictwa. W ostatnich czasach powoli rozwija się uprawa lnu.

Historia

Najstarsze osadnictwo w okolicach Ayancık pochodzi z czasów Paflagończyków - jednego z najstarszych ludów zamieszkujących Anatolię, czasami wiązanymi z ludem Kaszka, słynącym z walk toczonych z Hetytami. Na tych terenach osiedlali się później Achajowie i Dorowie.

W XI wieku n.e. tereny współczesnego Ayancık zdobyli Daniszmendydzi, a w 1204 roku opanowali je Turcy Seldżuccy. W granicach Imperium Osmańskiego tereny te znalazły się w 1460 roku, poprzez podboje Mehmeta Zdobywcy.

Gwałtowny rozwój miasteczka nastąpił dopiero w 1929 roku, po zbudowaniu przez przedsiębiorców z Belgii i z Niemiec tartaków, które dały zatrudnienie mieszkańcom Ayancık.

Ayancık

Co warto zobaczyć: 

Budynek starej łaźni miejskiej Yalı Hamamı, niestety nieodrestaurowany i niewykorzystywany od wielu lat.

Położone cztery kilometry na południe od miasta urokliwe jeziorko Akgöl. Ten sztuczny zbiornik wodny, leżący wśród gęstych lasów Çangal i Akgöl od 1991 roku jest uznawane za centrum turystyki.

Jak dotrzeć?: 

Samochodem: z Sinop wiodącą wybrzeżem Morza Czarnego trasą nr 010 - 59 km w kierunku wschodnim. Od położonego na zachodzie İnebolu dzielą Ayancık 92 km.

Ayancık