Ünye

Współrzędne GPS: 41.127987, 37.287598

Region: 

Ünye jest jednym z licznych miasteczek malowniczo położonych przy naturalnych portach wybrzeża czarnomorskiego w Turcji. Wyróżnia je zlokalizowanie na stosunkowo płaskiej części wybrzeża, którego większość jest odgraniczona od płaskowyżu tworzącego centralną część Anatolii pasmem Gór Pontyjskich. Z powodu tego specyficznego położenia Ünye charakteryzuje mniejsza niż w pozostałej Turcji czarnomorskiej ilość opadów.

 Molo w Ünye

Inną ciekawą cechą wyróżniającą Ünye od miejscowości nadmorskich jest jego wyludnienie w miesiącach letnich. Podczas gdy inne miasta zlokalizowane na wybrzeżu przeżywają w lipcu i sierpniu najazd wczasowiczów, Ünye - wyludnia się. Powodem są zbiory orzechów laskowych w głębi lądu, na które wyrusza znaczny odsetek mieszkańców miasta.

Turyści, którzy zdecydują się zatrzymać w tym czasie w Ünye z pewnością nie będą rozczarowani. Miasteczko posiada znakomite plaże oraz tereny piknikowe. Do dyspozycji wczasowiczów jest tu sporo pensjonatów oraz tereny kempingowe.

Port w Ünye

Historia miasta

Ślady osadnictwa w okolicach Ünye sięgają XV wieku p.n.e., kiedy to nad tym obszarem panowali Hetyci. Późniejsze dzieje okolicy są odzwierciedleniem historii całego regionu. Panowali nad nim Scytowie, Milezyjczycy, Persowie. Rozkwitały tu imperia Pontu, Rzymu i Bizancjum. Zdobywali je Daniszmendydzi, Seldżucy i w końcu Turcy Osmańscy.

Obecna nazwa miasta pochodzi z greckiej, która brzmiała Oenoe i poprzez wieki uległa ewolucji w Unieh, następnie w Unie i w końcu w Ünye.

Centrum Ünye

Więcej informacji o Ünye znajdziecie w relacji Turcja dookoła.


Co warto zobaczyć: 

Zamek (tr. Ünye Kalesi) z czasów pontyjskich, przebudowany za czasów Bizancjum. Do zobaczenia są tu wykute w skale grobowce pontyjskie. Aby wejść na szczyt wzgórza zamkowego trzeba poświęcić około pół godziny na wspinaczkę. Zamek znajduje się 7 km w głąb lądu.

Wykuty w skale grobowiec Tozkoparan (tr. Tozkoparan Kay Mezarı ) - położony 5 km od centrum przy drodze w kierunku na wschód (czyli na Trabzon).

Łaźnia Ali-Namik Soysal Eski Hamam - niegdyś był to budynek kościoła, obecnie służy jako łaźnia (uwaga, obowiązują odrębne godziny otwarcia dla kobiet i dla mężczyzn).

Pochodzący z XVIII wieku ratusz miejski.

Çamlık - tereny piknikowe oraz Uzunkum - podobno najdłuższa plaża na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego.

Wybrzeże morskie w Ünye

Jak dotrzeć?: 

Dolmuszem lub minibusem: z Samsunu (1,5 godziny) i z Ordu (2 godziny).

Samochodem: miasto przecina wiodąca wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego trasa nr 010. Od położone go na zachodzie Samsunu dzieli Ünye 90 km , a od Trabzonu we wschodniej części wybrzeża - 240 km.

Trasa przelotowa przez Ünye