Odległy Sąsiad, Bliskie Wspomnienia - wystawa z okazji 600 rocznicy relacji polsko-tureckich

Współrzędne GPS: 41.099098, 29.053699

Region: 

Portret Roksolany7 marca 2014 roku w Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule została otwarta okolicznościowa wystawa Odległy Sąsiad, Bliskie Wspomnienia, poświęcona 600-letniej historii relacji polsko-tureckich. Wystawie patronują prezydenci Polski i Turcji oraz ministrowie spraw zagranicznych i kultury obu państw. Wystawione eksponaty ilustrują stosunki między Polską a Turcją od I połowy XV wieku. Zgromadzone przedmioty pochodzą z 35 polskich muzeów, archiwów, bibliotek, kościołów i klasztorów, jak również z zasobów tureckich, w tym ze stambulskiego Pałacu Topkapı.

W sumie wystawionych zostało blisko 350 obiektów. Wśród nich warte szczególnej uwagi są: portret olejny Roksolany - konkubiny sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz list napisany przez nią do króla polskiego Zygmunta Augusta, portrety Jana III Sobieskiego, rozprawa o islamie autorstwa Wojciecha Bobowskiego, znanego jako Ali Ufki Bey, który w XVII wieku był tłumaczem dyplomatycznym w służbie sułtańskiej oraz zbroja husarska. Ponadto zobaczyć będzie można dokumenty, mapy, przedmioty osobiste należące do ważnych postaci historycznych oraz osmańskie namioty, broń i inne obiekty, które zostały w 1683 roku porzucone pod Wiedniem i zabrane do Polski.

Ze strony polskiej współorganizatorem wystawy jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Natomiast jednym ze współautorów tego wydarzenia kulturalnego jest profesor Tadeusz Majda, wybitny turkolog od wielu lat związany z Uniwersytetem Warszawskim.

Informacje praktyczne

Muzeum Sakıp Sabancı należy do Uniwersytetu Sabancı i mieści się w stambulskiej dzielnicy Emirgan, położonej na europejskim brzegu cieśniny Bosfor. Według oficjalnej strony placówki jest ona czynna codzienne za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 10:00 do 18:00 (we środy do 20:00). Normalny bilet wstępu kosztuje 15 TL, ale wiele osób objętych jest zniżkami lub może wejść za darmo (we środy wstęp jest gratisowy dla wszystkich).

Wystawa Odległy Sąsiad, Bliskie Wspomnienia będzie udostępniana zwiedzającym do 15 czerwca 2014 roku. Dodatkowo planowane są wykłady oraz pokazy filmów, a działająca przy muzeum restauracja Müzedechanga wprowadziła do menu okolicznościowe potrawy.

Odpowiedzi

hm - sąsiad ?

to chyba z czasów gdy Rzeczpospolita od morza do morza liczona była ...

dokładnie tak, więc i my swoje "interesa" nad Morzem Czarnym mamy ...

Też mamy taki plan :)

Czy na końcu świata, to nie wiem, ale i tak damy radę. Czyli jednak lecisz przez ten Kijów? Ja planuję jeszcze zobaczyć Muzeum Lotnictwa, a to zupełnie z drugiej strony miasta, plus odszukać muzeum Mickiewicza, tak tropami polskimi podążając.

Konkretnie

W Stambule będziemy od 21 do 28 kwietnia na pewno, tak mamy zarezerwowany hotel. Być może będziemy 1-2 dni wcześniej, w zależności od tego, jak szybko przejedziemy przez Bałkany. Potem ze 3-4 dni będziemy w Şile nad Morzem Czarnym, a następnie ewakuujemy się na parę dni do Bułgarii, bo kończą nam się stare wizy, kupione w listopadzie :P