Turcja. Mapa samochodowa Freytag und Berndt

Autor: 

n/d

Wydawnictwo: 

Freytag & Berndt

Rok wydania: 

2011

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

20 zł

Rodzaj książki: 

mapa

Turcja. Mapa samochodowa Freytag und Berndt Z okazji zeszłorocznej wyprawy samochodowej, redakcja TwS zdecydowała się na zakup nowej, aktualnej mapy Turcji. Jedyną taką pozycją jest mapa wydawnictwa Freytag & Berndt. Niestety, pomimo dość pochlebnych opinii panujących na temat map i atlasów tego wydawnictwa, nasze wrażenia dotyczące tej akurat mapy nie są najlepsze.

Mapa wydana została w roku 2011, jest zatem najnowszym tego typu wydawnictwem. Mapa wydrukowana jest w skali 1:800 000 na dobrej jakości papierze i wygląda dosyć estetycznie. Dodatkowo mapa zawiera plan Istanbulu oraz indeks miejscowości na niej umieszczonych.

Niestety, szczególnie w porównaniu z mapą Marco Polo, mapa Freytag & Berndt nie zawiera zbyt wielu informacji przydatnych podczas organizacji wycieczek na własną rękę. Co prawda pozaznaczane są niektóre ważne miejsca (np. Hattuşaş), ale niektórych nie ma (np. Gordionu). Również same oznaczenie miejsc wartych odwiedzenia nie jest zbyt czytelne.

Jeżeli chodzi o zalety mapy, to naszym zdaniem może być ona przydatna do dwóch rzeczy. Po pierwsze, ponieważ jest dość wyraźna i czytelna jeżeli chodzi o sieć dróg, nadaje się do planowania zarysu wyprawy. Po drugie, mapa może całkiem nieźle posłużyć do zorientowania się co do ukształtowania terenu w różnych częściach Turcji.

Niestety na tym kończą się zalety mapy austriackiego wydawnictwa. Zdecydowanie nie polecamy jej do podróżowania po Turcji - zawiera mało przydatnych informacji, czasem mylące są też informacji zawarte w klasyfikacji dróg. Zdecydowanie bardziej przydatna w podróżach po Turcji jest mapą Marco Polo.

Powiązane artykuły: 

Odpowiedzi

Mapy

Korzystaliśmy z bardzo dobrej (moim zdaniem) mapy ADAC w skali 1:800 000

kupiona w Niemczech (cena 10,50 euro), ale bywają dostępne w salonikach empik-u. 

Mapka zawiera spis miejscowości i plany kilku  ważniejszych miast. Treść jest przejrzysta i zawiera wyraźne oznaczenia miejsc ważnych dla turysty.

Mapa ADACMapa Turcji

Mapa Turcji 

Dobra mapa jest niezastąpiona! (na pewno nie przez obecne nawigacje, chociaż pewnie niedługo będą miały nawet audioguidy po obiektach).