Meczet Murada II w Edirne

Współrzędne GPS: 41.682400, 26.564800

Położenie w mieście: 

Meczet Murada II, nazywany po turecku Muradiye Camii, został wzniesiony w latach 1426 - 1436 na polecenie sułtana, od którego pochodzi nazwa budowli. Pierwotne założenie zakładało zbudowanie tzw. zaviye (czyli siedziby) dla członków religijnego bractwa Mevlevi, znanych nam lepiej jako wirujący derwisze. Jednakże sułtan zmienił swój pierwotny zamysł, budynek przekształcając w meczet, a derwiszów przenosząc do innej siedziby czyli tekke, w pobliskim ogrodzie. Owa siedziba nie zachowała się, niestety, do naszych czasów.

Meczet Murada II w Edirne Meczet Murada II w Edirne

Plan meczetu ma kształt litery T. Kopuła, przykrywająca budowlę, opiera się na gzymsie z tzw. trójkątów tureckich. Jej oculus (czyli otwór w szczytowej części sklepienia), niegdyś otwarty, zdobi obecnie ażurowa wieżyczka.

Meczet Murada II w Edirne

Meczet Murada II w Edirne

Styl meczetu przywodzi na myśl słynny Zielony Meczet z Bursy. Budynek posiada podwójne ejwany czyli kolebkowe przedsionki, po obu stronach wejścia. Główna część meczetu wyłożona jest fajansowymi kaflami i ozdobiona freskami, z których zachowały się jedynie fragmenty.

Jeden z zachowanych fragmentów fresków - meczet Murada II w Edirne Jeden z zachowanych fragmentów fresków - meczet Murada II w Edirne

Mihrab, podobnie jest większość ścian, zdobiony jest płytkami z XV wieku, z pierwszego okresu ceramiki z Izniku. Kafle przy mihrabie zdobią sentencje z Koranu oraz wzory kwiatowe i geometryczne.

Mihrab - meczet Murada II w Edirne

Mihrab - meczet Murada II w Edirne

Większość płytek na ścianach jest sześciokątnych, ozdobionych unikalnymi wzorami w kolorach białym i błękitnym. Przeplatają się one z trójkątnymi kafelkami w kolorze turkusu.

Kafle ścienne - meczet Murada II w Edirne Kafle ścienne - meczet Murada II w Edirne

Meczet został poważnie uszkodzony przez liczne trzęsienia ziemi. Z tego powodu nie zachował się również oryginalny minaret, zdobiony dekoracyjnymi kaflami. Kamienna konstrukcja, którą widać obecnie, pochodzi z 1957 roku. Obecnie w meczecie prowadzone są prace renowacyjne.

Minaret i ściana frontowa - meczet Murada II w Edirne

Minaret i ściana frontowa - meczet Murada II w Edirne

Zewnętrzną, frontową ścianą budowli zdobią potężne kaligrafie w języku arabskim. Po wschodniej stronie budynku położony jest niewielki cmentarz, na którym został pochowany Musa Kazım Efendi - ostatni w historii Imperium Osmańskiego naczelny sędzia islamski czyli Şeyhülislam, który uszedł ze Stambułu przed okupacją brytyjską po I wojnie światowej, a następnie zmarł w Edirne w 1920 roku.

Cmentarz przy meczecie Murada II w Edirne Cmentarz przy meczecie Murada II w Edirne

Meczet Murada II położony jest nieco na uboczu Edirne, na wzgórzu po północno-wschodniej stronie miasta, do którego prowadzi Mimar Sinan Caddesi. Można dotrzeć do niego 15-minutowym spacerem spod meczetu Selimiye. Ze wzgórza rozciągają się ciekawe widoki Edirne, w tym na najsłynniejszy z lokalnych meczetów - Selimiye.

Inskrypcja z imieniem Allacha - meczet Murada II w Edirne

Inskrypcja z imieniem Allacha - meczet Murada II w Edirne

Powiązane artykuły: