Pałac Ishaka Paszy w Doğubayazıt

Współrzędne GPS: 39.520329, 44.129292

Położenie w mieście: 

Porównywany do budowli z opowieści Tysiąca i Jednej Nocy pałac Ishaka Paszy (tr. İshak Paşa Sarayı) znajduje się w okolicach miasta Doğubayazıt, w położonej na wschodzie Turcji prowincji Ağrı. Najwięcej uroku dodaje tej na wpół-zrujnowanej budowli jej lokalizacja: na niewielkim płaskowyżu pośród stromych klifów górskich, góruje nad równiną, na której horyzoncie majaczy dostojny szczyt góry Ararat.

Pałac Ishaka Paszy

Budowa pałacu trwała aż 99 lat. Rozpoczął ją w 1685 roku bej prowincji Beyazit o imieniu Colak Adbi Pasza, a dzieła dokończył w 1784 roku jego wnuk Ishak Pasza.

Pałac Ishaka Paszy

Architektonicznie pałac Ishaka Paszy jest połączeniem stylów: seldżuckiego, osmańskiego, perskiego i ormiańskiego. Właściwie jest to więcej niż pałac, a cały kompleks budynków służących jako centrum administracyjne. Stanowi najznamienitszy przykład XVIII-wiecznej architektury osmańskiej z tzw. Ery Tulipanów (tr. Lâle Devri).

Pałac Ishaka Paszy

Pałac Ishaka Paszy utrzymany jest jako trwała ruina. Znaczną cześć pałacu przykryto dachem z przeźroczystych płyt poliwęglanowych. Do zwiedzania udostępnione jest kilka poziomów budynku. Największe wrażenie robi precyzja mistrzów kamieniarskich.

Pałac Ishaka Paszy

Ozdobne wejście do pałacu prowadzi na pierwszy dziedziniec, który był dostępny dla kupców i gości. Na drugi dziedziniec wstęp mieli jedynie specjalni goście oraz rodzina zarządcy, tutaj znajdują się wejścia do części prywatnej (haremlik) oraz półprywatnej (selamlık), do kwater strażników, spichlerzy oraz grobowca w północno-zachodnim rogu kompleksu. Grobowiec udekorowany jest mieszaniną seldżuckich rzeźbień i perskich reliefów.

Pałac Ishaka Paszy

W części mieszkalnej pałacu (haremlik) najciekawszym miejscem jest jadalnia, która ozdobiona jest w stylu będącym połączeniem wpływów seldżuckich, ormiańskich i gruzińskich. W selamlık można zobaczyć salę, w której witano gości, bibliotekę oraz meczet, którego sufit ozdabiają freski.

Pałac Ishaka Paszy

Informacje praktyczne:

Pałac Ishaka Paszy jest otwarty dla odwiedzających od 9:00 do 17:30 (od kwietnia do października) lub do 17:00 (od listopada do marca). Wstęp kosztował w 2010 roku 3 TL.

Pałac Ishaka Paszy

Chcący obejrzeć pałac Ishaka Paszy z góry powinni udać się około 300 m na wschód od parkingu pod pałacem. Można stamtąd w ciągu kilkunastu minut wspiąć się na dominujące nad okolicą wzgórze z ruinami urartyjskiej twierdzy. Po przejściu przez skalne okno wydostajemy się na półkę, z której rozciąga się fantastyczna panorama na pałac i całą dolinę aż po Doğubayazıt.

Pałac Ishaka Paszy

Dojazd:

Samochodem: Trudno jednoznacznie wskazać najlepszą trasę przez Doğubayazıt. Od wiodącej w kierunku granicy irańskiej drogi D100 (E80) w kierunku centrum miasta prowadzą cztery równorzędne drogi. Po zjechaniu z obwodnicy (D100) jadąc od zachodu główną drogą przez miasto należy skręcić w prawo w miejscu, gdzie kończy się szeroka (od biedy można ją uznać za dwupasmową) droga. Po około 300 m dojeżdżamy przed ufortyfikowaną bramę wjazdową do koszar, przed nią droga skręca pod kątem prostym w prawo. Po około 50 metrach należy skręcić w pierwszą ulicę w lewo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym, ale nie ma usypanego na środku ronda).

Następnie mijamy dworzec autobusowy (po prawej stronie), po lewej ponownie pojawiają się zabudowania koszar. Kiedy jedziemy aleją między koszarami po lewej stronie, a poligonem po prawej stronie, na horyzoncie zaczyna być widoczny pałac Ishaka Paszy, który do tej pory zasłaniały nam zabudowania. Droga wyprowadza nas na spory parking przy wejściu do obiektu. Dalej, za wzgórzem, droga kończy się przy meczecie i terenach piknikowych.

Pałac Ishaka Paszy

Dolmuszem: minibusy kursują między dworcem autokarowym w Doğubayazıt a pałacem w miarę potrzeb tj. zapełnienia się pojazdu (brak rozkładu jazdy).

Zdjęcia oraz opis dojazdu samochodem i dotarcia do punktu widokowego udostępnił nam użytkownik Iudex.

Pałac Ishaka Paszy

Odpowiedzi

Pięknie!

Byłam tam w 2010r!wspaniały zabytek!!Warto zobaczyć!!W Dogubayazit są bardzo mili ludzie, serdeczni!!I można zjeść najlepszy Adana Kbeap w Turcji!!!Izka