Region:
Niewielkie miasto o wielkim znaczeniu. Położone w wyśmienitej lokalizacji, u stóp biblijnej góry Ararat (tr. Ağrı Dağı) miasteczko może poszczycić się zestawem atrakcji godnych o wiele większej metropolii. Jeżeli po wyczerpaniu wszystkich punktów wizyty w Doğubayazıt nie będziecie mieli dosyć, to przygoda czeka: granica z Iranem znajduje się zaledwie 35 kilometrów od miasta. Doğubeyazıt jest centrum najdalej na wschód wysuniętego okręgu administracyjnego w Turcji!
Doğubayazıt szczyci się również wielowiekowym kurdyjskim dziedzictwem kulturowym, które świętowane jest podczas dorocznego Festiwalu Kultury i Turystyki (tr. Kültür ve Turizm Festival).
Krótka historia miasta:
Najdawniejsze ślady osadnictwa w Doğubayazıt sięgają czasów starożytnego Królestwa Urartu. W późniejszych czasach była to twierdza ormiańska, w której przechowywano królewski skarbiec. Z tamtego okresu pochodzi nazwa miasta - Daroynk, pod którym było znane aż do podboju osmańskiego. W międzyczasie kontrolowali je Persowie, Rzymianie, Arabowie i Bizantyjczycy.
W XVI wieku n.e. miasto otrzymało nazwę Beyazit. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877-1878 kontrolowali je Rosjanie, którzy wycofali się w towarzystwie sporej populacji ormiańskiej. Emigranci z Beyazit założyli miejscowość Nowy Beyazit (obecnie Gavar w Armenii), nad brzegami jeziora Sevan.
W latach 30-tych XX wieku, w wyniku starć lokalnych Kurdów z wojskami tureckimi Beyazit zostało zniszczone. Obecna osada powstała poniżej dawnego miasta i otrzymała nazwę Doğubayazıt ('Wschodnie Beyazit').
Więcej informacji o Doğubayazıt znajdziecie w relacjach Turcja dookoła, W Kurdystanie na wulkanie urządzili grzybobranie.
Co warto zobaczyć:
Do Doğubeyazıt podróżnicy przyjeżdżają w dwóch celach: wyprawy na górę Ararat oraz odwiedzenia słynnego pałacu İshaka Paszy.
Jednakże lista lokalnych atrakcji jest o wiele dłuższa. Wzgórze dominujące nad pałacem Ishaka Paszy pokryte jest ruinami urartyjskiej twierdzy, funkcjonującej między XIII a VII wiekiem p.n.e.
Ruiny są dostępne z parkingu przy terenach piknikowych obok grobowca Ahmedi Xani. Warto wspiąć się do okna skalnego i przedostać się przez nie na skalną półkę, z której rozciąga się wspaniała panorama na pałac Ishaka Paszy, pozostałości twierdzy urartyjskiej i dolinę, w której znajduje się Doğubeyazıt.
Za wzgórzem, na którym znajduje się pałac Ishaka Paszy, w odległości około 300 metrów, znajduje się osiemnastowieczny grobowiec kurdyjskiego poety Ahmada Khani. To mauzoleum jest celem pielgrzymek Kurdów, szczególnie młodzieży.
Ahmad Khani (kurd. Ehmedê Xanî) żył w latach 1650 - 1707 i był kurdyjskim pisarzem, poetą, duchownym i filozofem. Urodził się w plemieniu Khani w prowincji Hakkari, ale przeniósł się do Beyazit. Rozpoczął pracę nauczyciela języka kurdyjskiego, a żeby wspomóc uczniów stworzył słownik arabsko-kurdyjski Nûbihara Biçûkan (czyli Żródło dla Dzieci).
Jego najważniejszym dziełem była klasyczna kurdyjska opowieść miłosna Mim i Zin z 1692 roku. Kolejną ważną książką stała się Ścieżka Wiary (kurd. Eqîdeya Îmanê), która w stylu łączącym poezję i prozę wyjaśnia pięć filarów wiary muzułmańskiej.
Jak dotrzeć?:
Miasteczko posiada, jak na standardy tureckie, słabe połączenia komunikacyjne z resztą kraju. W większości przypadków trzeba przesiadać się w Erzurum, aby pojechać dalej. Wyjątkiem są bezpośrednie dolmusze do Vanu i Iğdır.
Dolmusze jadące do granicy z Iranem w Gürbulak odjeżdżają z centrum miasteczka co godzinę (do 17:00 po południu).
Zdjęcia Doğubeyazıt oraz informacje o grobowcu Ahmedi Xani udostępnił nam użytkownik Iudex.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz