Boğazkale

Współrzędne GPS: 40.029190, 34.608307

Region: 

Boğazkale, znane dawniej jako Boğazköy lub Boghazkeui, to na pierwszy rzut oka niepozorna wioska, jakich wiele w Centralnej Anatolii. Centrum życia wsi skupia się praktycznie wzdłuż jednej ulicy, przy której mieści się kilka sklepików oraz lokalne muzeum. Niech jednak nikogo nie zmyli pozorny spokój panujący w okolicy, przerywany jedynie gdakaniem kur. Tuż za rogiem czekają tu na podróżników niesamowite pamiątki ze wspaniałej przeszłości tej osady.

Skanktuarium skalne Yazılıkaya

Jeżeli słyszeliście o imperium Hetytów i pragniecie dowiedzieć się więcej o tym ciągle dość tajemniczym ludzie, to Boğazkale powinno znaleźć się w Waszych planach podróżniczych. Znajdują się tu bowiem ruiny ich potężnej stolicy - Hattuşaş oraz hetyckie sanktuarium w Yazılıkaya. Z uwagi na ogromne znaczenie historyczne, zwłaszcza pod względem organizacji urbanistycznej, zachowanych konstrukcji, bogatych zdobień Bramy Lwów i Bramy Królewskiej oraz sztuki naskalnej w Yazılıkaya miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widok na Boğazkale z Królewskiej Cytadeli w Hattuşaş

W Boğazkale znajduje się kilka hoteli o zróżnicowanym standardzie umożliwiających pasjonatom archeologii spędzenie na miejscu dłuższego czasu. Jako alternatywną bazę wypadową do odkrywania pozostałości hetyckich polecamy rozważenie Sungurlu, oddalonego od Boğazkale o około 30 kilometrów.

Co warto zobaczyć: 

Przede wszystkim rozległe pozostałości Hattuşaş, położone na południowy-wschód od centrum wioski. Po drugie - słynne skalne sanktuarium Yazılıkaya, znajdujące się około 3 kilometry na północ od Hattuşaş. Brama Królewska w Hattuşaş

Przeczytaj więcej o dziejach Hetytów.


Dodatkową atrakcją, którą najlepiej odwiedzić już po zwiedzeniu wspomnianych powyżej miejsc, jest tutejsze muzeum, w którym znajduje się nieco ciekawych eksponatów hetyckich.

Muzeum w Boğazkale

Przeczytaj więcej o Muzeum w Boğazkale.

Jak dotrzeć?: 

Samochodem - jadąc trasą z Ankary na wschód, w kierunku na Çorum, należy skręcić w prawo (na południowy-wschód) około 180 kilometrów za Ankarą, kierując się na Yozgat. Jadąc dalej, po 25 kilometrach dojeżdża się do Boğazkale.

Transportem publicznym - należy dojechać autokarem z Ankary do Sungurlu, a następnie dolmuszem z Sungurlu do Boğazkale. W weekendy może się okazać, że jedynym środkiem transportu z Sungurlu jest taksówka.

Odpowiedzi

gorąco zachęcam do

gorąco zachęcam do odwiedzenia tych miejsc, zapadają w pamięci, a dodatkowym plusem jest niewielka ilość turystów docierających tam