Wybieram się pierwszy raz do turcji, i chciał bym doprecyzować kilka niepewnych spraw

Witam.

 

W maju wybieram się po raz pierwszy do Turcji. Dokładniej Do Alanyi od 25 maja do 1 czerwca samolotem z Wrocławia. Przeczytałem już na tej stronie chyba prawie wszystko. Dowiedziałem się masy bardzo przydatnych rzeczy, ale chciał bym doprecyzować kilka niewiadomych. Między innymi chodzi mi o sprzęt fotograficzny. Wyczytałem, że można mieć ze sobą jedną kamerę, plus jeden aparat fotograficzny. Ale czy to jest na rodzinę, czy na osobę? Mam zamiar wziąć:

 

 - kamerę FullHD

 - jedną lustrzankę cyfrową Canona (z tych najtańszych)

 - jeden tani kompakt (też Canona) 

 - do lustrzanki zewnętrzną lampę błyskową.

 

Lustro dla mnie, a kompakt dla żony. Żeby było ciekawiej, kamera ma też funkcję aparatu (której nie używam, bo robi kiepskie zdjęcia), i fotki zapisuje na karcie pamięci. Czy nie będę miał problemu z wjechaniem do Turcji z takim sprzętem? W razie czego nie ma problemu, żeby żona wzięła na przykład ten kompakt do swojej torebki.

I druga sprawa w związku z powyższym - nigdy nie leciałem jeszcze samolotem, więc... na stronie wrocławskiego lotniska wyczytałem, że taki sprzęt nie może być pakowany w walizki, tylko w bagażu podręcznym, który zmieści się pod fotelem pasażera, lub w schowku. Więc pytanko do osób, które leciały samolotem: jaki wymiar może mieć taki bagaż? Mam dosyć sporą torbę fotograficzną. Jej wymiary w centymetrach:

 

32(długość) x 21(szerokość) x 21(wysokość). Wolę się upewnić. W razie czego mam jeszcze inne, mniejsze,  torebki :) Tyle, że wtedy musiał bym wziąć dwie.

 

Kolejna sprawa. Najbardziej z całej wyprawy się obawiam kuchni tureckiej :) Jestem bardzo mocno uczulony na czosnek (do tego stopnia, że sam jego zapach wywułuje u mnie nieprzyjemne odruchy). Czy to nie będzie jakąś przeszkodą, która sprawi, że z założenia przyjemna wyprawa zmieni się w koszmar? Chociaż kilka razy byłem w Chorwacji. Wtedy też się obawiałem, ale okazało się, że niepotrzebnie :)

 

Kolejna sprawa: Na miejscu chcę wykupić kilka wycieczek fakultatywnych> Najbardziej mi zależy na delfinarium (popływanie z delfinami to moje największe życiowe marzenie, i właśnie to ma się spełnić:), druga wycieczka to prawdopodobnie będzie wycieczka statkiem z nurkowaniem. No i coś pozwiedzać. Wiem już, że nie warto u rezydenta, bo dwa razy drożej. Nawiązałem już kontakt z polskim biurem turystycznym w Alanyi, które oferuje takie usługi, a konkretnie  Pacho Tours (Lena-Alanya). Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał już do czynienia z tym biurem, i mógł by się podzielić doświadczeniami? Nie chciał bym się w coś wpakować :)

 

Acha. Jakiej pogody się tam spodziewać w tym okresie? Da się wykąpać w morzu?:) (W Polsce o tym by pomarzyć nie można było o tej porze).

 

--

Pozdrawiam

Ajgor

 

P.S. Jeśli to ma jakieś znaczenie, to lecę z biura Itaka. 

Fora: 

Garść wyjaśnień

Witam,

postaram się rozwiać kilka ze wspomnianych wątpliwości :)

1. Sprzęt fotograficzny i kamera

Limit 1 aparat i 1 kamera dotyczy 1 osoby, więc jeżeli lecicie we dwójkę, to nie ma problemu. Zresztą te przepisy i tak są martwe i mocno zdezaktualizowane (nie przewidują np. aparatów foto w telefonach komórkowych...).

Sprzęt fotograficzny, zwłaszcza taki bardziej wartościowy, warto przewozić w bagażu podręcznym, niezależnie od zaleceń lotniska. Bagaż główny jest traktowany podczas transportu bardzo brutalnie, więc uszkodzenia delikatnych części są bardzo prawdopodobne. Ponadto zdarzają się zagubienia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu - sama byłam w takiej sytuacji i bardzo się cieszyłam, że swoją lustrzankę miałam w bagażu podręcznym. Co prawda bagaż zazwyczaj jest ubezpieczony, ale nic nie zrekompensuje brak możliwości zrobienia zdjęć z wycieczki.

Rozmiary bagażu podręcznego zależą od uregulowań konkretnej linii lotniczej. Przykładowo Lufthansa dopuszcza maksymalne rozmiary 55 x 40 x 20 cm i wagę do 8 kg. Sądzę, że wspomniana torba na aparat o wymiarach 32 x 21 x 21 cm nie będzie problemem. W razie wątpliwości można postarać się w biurze podróży o informację, jaka linia lotnicza obsługuje dany lot i o jej wymagania co do bagażu.

Podsumowując tą część: nie sądzę, żeby był problem z przewiezieniem sprzętu i z rozmiarami bagażu.

2. Kuchnia turecka

Osobom znającym kuchnię turecką w wersji polskiej czy niemieckiej (tzw. kebab w bułce lub cieście z sosem przykładowo czosnkowym) rzeczywiście może się wydawać, że czosnek będzie problemem żywieniowym. Na szczęście oryginalna kuchnia turecka nie opiera się mocno na czosnku i bez problemu znajdzie się wiele dań bez tego dodatku. Najczęściej można go spotkać w sosie jogurtowym oraz w zupach.

W razie wątpliwości, czy dana potrawa zawiera czosnek warto pamiętać, że po turecku nazywa się on sarmısak (czyt. sarmysak), a pytanie Czy to danie zawiera czosnek? to po turecku: Bu yemekte sarmısak var mı? (czyt. bu jemekte sarmysak war my?). Ewentualnie warto dodać Jestem uczulony na czosnek czyli Benim sarmısak alerjim var (czyt. benim sarmysak alerżim war).

3. Pogoda w końcu maja

Na południu Turcji, np. w Alanyi temperatura wody powinna przekraczać 20 stopni C. Polecam również przestudiowanie informacji w tekście o Klimacie w kurortach.

Dziękuję

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Co do linii lotniczej - faktycznie jeszcze nie pytałem, jaki będzie przewoźnik, bo pani w biurze podróży powiedziała, że jeszcze nie ma szczegółowego rozkładu. Ma być znany w marcu.

A co do kebaba, to mieszkam w Legnicy w pobliżu tureckiej restauracji Efez. Czasem z żoną idziemy sobie tam na kebaba (takiego w bułce), a czasem zamawiamy tortillę z kebabem do domu (To chyba pomieszanie kuchni tureckiej z meksykańską :) Zawsze wtedy zaznaczam, że ma być bez sosu czosnkowego. I muszę powiedzieć, że BARDZO mi smakuje. 

 Ale oczywiście nie mam złudzeń, że prawdziwy turecki smakuje tak samo. 

--

PozdrawiamAjgor

Co do wycieczek polecam

Co do wycieczek polecam Alanya online Polka prowadzi ten interes poznzc ja mozna na tur tur blog !

Dziękuję za adres.

Dziękuję za adres. Pooglądam. Mam kontakt jeszcze do innego polskiego biura w Alaniy.

Ups sorki. To powyższe

Ups sorki. To powyższe oczywiście ja pisałem, tylko zapomniałem się zalogować.

P.S. Do Antalyi będziemy lecieć z Wrocławia liniami Sun Express. 

-- PozdrawiamAjgor

Ja tez polecam powyzsza

Ja tez polecam powyzsza firme:) fakt jeszcze z niej nie korzystałam, ale blog czytam na bierzaco od kilku lat:) tak jak i ten pozdr.

http://www.lena-pachotour.pl.

http://www.lena-pachotour.pl.tl/

Namiary na polskie biuro w Alanyi. Można z Panią Leną skontaktować się przez GG. Ja już z nią rozmawiałem. Wstępnie mi się podoba. Konkretne wrażenia podam po powrocie :)
A co do pierwszego czerwca, to ja akurat tego dnia wracam z samolotem do Wrocławia (w nocy).

 

--

Pozdrawiam Ajgor

01-06-2011

Ja tez lece 1 czerwca z wrocławia do alanyi hotel Sułtan

kebab

witam nie licz na super smaki ja byłam 3 tygodnie hotel 5 gwiazdek ale kebab masakra :(

Nie w kazdym hotelu  jest

Nie w kazdym hotelu  jest taki sam kebab. Byłam w dwóch i w każdym były rózne..  ale róznie smaczne ;) To zalezy czy sie jest wybrednym czy nie;) Jadałm również poza hotelem. W ichniej kebebowni i był wysmienity :) chcociaz po nim miała mala sesnsacje zołądkowa;)