Turcja Wschodnia w maju a pogoda ?

Zafascynowana Istanbułem postanowiłam zapoznać się z innymi zakątkami Turcji. W tym roku planuję skorzystać ze zorganizowanego objazdu wschodniej Turcji (RT program Turcja fascynująca - różnobarwna). Mogę wyjechać tylko w maju, i w maju pojadę, ale zastanawiam się na jaką pogodę się przygotować.

Program obejmuje prócz Kapadocji nstp. miasta: Konya, Goreme, Amasya, Trabzon, Kors, Dougbayazid, Van, Midyat, Gaziantep, Antanya, Anamur.

Chciałabym się spakować "kompaktowo" czyli jak najmniej i jak najpraktyczniej, ale zmarzlak ze mnie straszny i zastanawiam się czy maj w Turcji może być równie kapryśny co w Polsce :-)

Majowy Istanbuł przywitał mnie deszczem, aby potem rozgrzać się do moich ulubionych 25 stopni, ale to zupełnie inny region. A objazd będzie lekko rozciągnięty w terenie i tak się zastanawiam czy wystarczy mi ciepły sweterek, czy też dorzucić polar i kurtkę przeciwdeszczową? Najchętniej spakowałabym sandały, aby w nich przemierzać nieznane rejony, ale nie lubię ich łączyć z grubymi skarpetami, zatem nie krzyczcie na mnie za zbytnią infantylność pytania. Proszę o dobrą radę i wierzę, że na tym forum znajdę wiele przydatnych informacji.

Fora: 

Pogoda na wschodzie Turcji w maju

Pogoda na wschodzie Turcji w maju bywa kapryśna, i to bardzo, o czym ekipa Turcji w Sandałach przekonała się w zeszłym roku. Na początek polecam lekturę naszych Dzienników z Podróży w odcinkach, o pogodzie sporo tam napisaliśmy.

Musisz przygotować się zarówno na upalne dni, jak i całkiem chłodne (na wschodzie i w Kapadocji temperatury mogą mocno spadać w nocy i nad ranem). Całkiem możliwe są również opady deszczu, w tym - gwałtowne ulewy.

W sumie mogę doradzić, żebyś oprócz ubrań typowo letnich (T-shirty, sandały, krótkie spodenki) zapakował: co najmniej jedną parę spodni z długimi nogawkami (przyda się nie tylko w przypadku chłodniejszej pogody, ale również ze względów kulturowych na wschodzie Turcji i do zwiedzania meczetów), 1-2 koszulki z długim rękawem, polar, cienką kurtkę przeciwdeszczową, pełne buty sportowe i nakrycie głowy (może np. czapka z daszkiem, która chroni zarówno od słońca, jak i trochę od deszczu i wiatru).

Dzięki za konkrety :-) 

Dzięki za konkrety :-)  Zastosuję się do rady i spakuję długie spodnie i koszulę z długim rękawem oraz coś chroniącego mnie przed deszczem, choć po cichu liczę, iż będzie słonecznie i pogodnie.

Dzienniki z Podróży przeczytam z miłą chęcią i nie tylko dla pogody :-)

 

Dwie pary długich spodni

Dwie pary długich spodni proponuję! Bo na wschodzie mężczyźni nie chodzą w szortach, miejscowi będą się na Ciebie gapili i obśmiewali, a to nie jest przyjemne.

 

 

Spokojnie - spakuję się z

Spokojnie - spakuję się z głową, tak aby móc zwiedzać, wtopić w tło i uszanować kulturową inność Turcji :-) Nie jestem blondynką, zwyczajowo wolę chusty niż kapelusze przeciwsłoneczne, nie cierpię krótkich spodenek ani spódniczek, uwielbiam długie luźne spodnie, zatem śmiem twierdzić, że jeśli wzbudzę sensację to raczej wśród turystów ;-)

A męża też przystroję w długie spodnie zostawiając szortowy szyk na nadmorskie promenady.

Podstawa to dobra pogoda - mam nadzieję, że nie będzie zbyt kapryśna i deszczowa, jak również że nie trafimy na falę upałów.

w maju...

...byłam już na wschodzie i cały miesiąc biegałam w spódnicy i mini bluzce - porządnie jednak schowanej pod przewiewną chustą (żeby wietrzyk dotarł, a nic sie nie przyklejało, a było zakryte:) i klapkach - było bardzo ciepło. Wieczory na bluzkę z rękawem, jedynie w górzystym i wietrznym Mardin ubierałam polar. No i deszcze zdarzały się gigantyczne, więc w zasadzie musisz wziąć do ubrania pełen zestaw, niestety, taka pora. Zresztą, dokupisz z łatwością wszystko, czego zabraknie, o to się nie martw. Amasya raczej "przewiewna" bo i góry i rzeka, Konya też wśród pagórów - chłodnawo, za to nad morzem będzie bardzo cieplutko.

Ależ masz fajnie!!!