Smutna Rocznica

Dzisiaj przypada 13-sta, jakże smutna rocznica wielkiej tragedii, która zdarzyła się w rejonie Morza Marmara, w północno - zachodnim obszarze Turcji.

Oczywiście mowa o tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, które przy sile 7,6 stopni pochłonęło 17.118 istnień ludzkich....

Nawet zbliżąjące się święto z okazji zakończenia ramazanu nie przyćmiło obchodów Rocznicy.

Naród Turcji przeżył ogromną tragedię, ale też - trzeba przyznać - rząd turecki do ówczesnego czasu przymykający oko na przepisy i pozwolenia budowlane, wyciągnął z tego właściwe wnioski.

Jeszcze w tym samym roku całkowicie zmieniono przepisy dotyczące budownictwa w tym kraju.

Zmieniono materiały budowlane, wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia konstrukcyjne, wprowadzono dodatkowe pozwolenia na odbiory techniczne budynków.

W efekcie, wszystkie budynki budowane po 2000 roku są w znacznym stopniu odporne na trzęsienie do 6,5 stopni.

Budowle już rozpoczęte, a niespełniające tych nowych parametrów, zwyczajnie zamknięto. To dlatego w Kusadasi jest przy jeździe z miasta niedokończone, zaledwie otyknowane osiedle wieżowców.

Oby takie tragedie się juz nie zdarzały...

Fora: 

Rok temu...

...dokładnie 17. sierpnia podróżowaliśmy trasą ze Stambułu do Bolu, mijając dotknięte katastrofą miasta: Izmit i Duzce... Śladów trzęsienia ziemi nie było już widać, ale dowiedzieliśmy się, że po nim utworzono nową prowincję ze stolicą w Duzce, żeby rozwinąć gospodarkę w pokrzywdzonym regionie kraju - taki przykład tureckich działań administracyjno-politycznych :)

Duzce

 Byłam w Duzce w tym roku. Mieszkańcy są zdania, że trzęsienie ziemi paradoksalnie pomogło (sic!) miastu. Są nowe budynki, odrestaurowane ulice, fontanny. Rząd wepchał tam trochę pieniędzy, miasto się rozwija. 

Smutne, że dopiero tragedia wymusiła to na władzach.

 

www.rodzynkisultanskie.blogspot.com

mam pytanie...

na fotografiach widać bannery, które kojarzą się z ofertą sprzedaży...

takie często zawieszają deweloperzy i to nie tylko na nówkach...

...

więc co to jest za oferta ?

kupna działki z budynkami do wyburzenia ?

=== 

to przyjemne żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

na budynkach Jacku były

na budynkach Jacku były reklamy, a obecnie te bloki decyzją miasta mają zostać otynkowane, gdyż strasznie szpecą miasto. Co nie znaczy, że będa zamieszkałe.

Aczkolwiek już wiemy, że niektórzy nieuczciwi pośrednicy nieruchomości - dokładnie wiemy którzy - będą próbować sprzedać te mieszkania obcokrajowcom :( to trochę tak, jak sprzedaż kolumny Zygmunta ;)

 

www.zamieszkajwturcji.pl

Jezdżąc po Turcji zdarza

Jezdżąc po Turcji zdarza sie spotkać całe osiedla bloków, które wygladaja jakby developer rozmyslił sie i porzucił budowe. Czyzby miało to zwiazek z przepisami wprowadzonymi po trzęsieniu ziemi?

Duzce

Przy okazji, też dziś napisałam coś o Duzce, ale trochę z innej perspektywy:

http://rodzynkisultanskie.blogspot.com/2013/01/morze-czarne-trzesienie-ziemi-i.html :) 

 

www.rodzynkisultanskie.blogspot.com