Ołtarz Zeusa

Na wybrzeżu Egejskim zwiedziliśmy ołtarz Zeusa, wznoszący się na wysokiej skale, tuż nad morzem.

Ołtarz Zeusa

Obecnie nie potrafię tego zlokalizować. Czy ktoś z podróżników potrafi wskazać to miejsce?

Fora: 

Ofiara

Prawdopodobnie na tym ołtarzu składane były ofiary z kobiet i dzieci, tradycja zobowiązuje :))

Potrafi :)

To rzeczywiście tzw. ołtarz Zeusa, w pobliżu wsi Adatepe, na trasie z Ayvacik do Edremitu. Położony na zboczu góry Ida ołtarz został znaleziony przez odkrywcę Troi, Heinricha Schliemanna. Wg mitologii to z tej lokalizacji Zeus przyglądał się walkom podczas wojny trojańskiej.

Ołtarz

Jesteś - jak zwykle - niezawodna! Dziękuję!

To może jeszcze jedna zagadka:Turcja 1993

Gdzieś na trasie (chyba w kierunku Babakale) jest zbocze, z którego spływa gorąca woda (wtedy raczej wrząca była) tworząc białe tarasy, takie mikropamukkale. Może teraz jest to już zagospodarowane?

Nie gniewaj się, że rzucam zagadki tuż przed Twoją wyprawą, ale to z nadziei, że może jednak pojedziecie przez Canakkale i po drodze zobaczycie? Jak muszę zostawić to na później..:(

Tego miejsca nie znam :(

I bez dokładniejszych współrzędnych trudno będzie mi coś wyszperać. Dla takich przypadków wozimy ze sobą GPS podłączony do aparatu fotograficznego - oczywiście w zamierzchłych czasach takich możliwości nie było :) Zagadki są super - i kto wie, może będziemy wracać trasą przez Canakkale? Na południe przejazd będzie prowadził trasą śródlądową, ale na północ może nad morzem? I tak zahaczymy o Kusadasi ;)

Zagadka

A może to była sól? Piszesz, że Aleksandria Troas handlowała solą, a to gdzieś w okolicy było..

trochę soli się zawsze przyda...

możecie przywieźć ...

zawszeć to morska sól najlepiej widziana w kuchni ( Hania i Maryla potwierdzają jednym głosem )...

ponadto patrząc na zubożenie po minionej zimie zapasów w magazynach naszych drogowców - zlitujcie się nad nimi...

Brawo, to pewnie to miejsce :)

Pozwoliłam sobie wkleić inną mapkę ;) My w pobliżu Tuzli znaleźliśmy miejsce oznaczone jako Kestanbol Kaplicasi czyli SPA w Kestanbol. Współrzędne zarejstrowane przez GPS to: 39.741665, 26.187834. Wygląda na to, że te okolice obfitują w źródła termalne, podobno są tam hotele i ośrodki wodolecznictwa. My widzieliśmy tylko ruiny jakiejś bardzo starej łaźni...

Kestanbol

Kestanbol

Tuzla

Piękne dzięki za pomoc. Na Panoramio są zdjęcia z podobnych pozycji, jak ja zrobiłem, tylko droga jest nowsza..

Tą drogą jedzie się do Gulpinar, pięknie przez Was opisanej świątyni Appolina Myszowatego. Kiedy tam byliśmy w 1993 r. to wykopaliska były ledwo zaczęte a wstęp był bezproblemowy.

Ołtarz Zeusa AD 2014

W końcu i ekipie TwS udało się ten Ołtarz Zeusa odszukać - widoki z góry piękne, a sama struktura, hmmm, jak widać na zdjęciu :)

Ołtarz Zeusa - masyw góry Ida

Widok na wybrzeże egejskie z Ołtarzu Zeusa

Ołtarz

Wasze pociechy sprawdzają, czy to prawdza z tymi ofiarami z dzieci?

BTW. Choć to miejsce nieturystyczne, to wtedy były tam dyżurne kramy obwoźne i .. wielbłąd ze swoim panem (lub odwrotnie). A teraz?

A teraz...

...nikogo nie było. Na początku ścieżki przez las pasły się konie, ale nikt ich nie pilnował. Kramów - brak, a z turystów to minęliśmy dwójkę Turków i tyle. Cisza, spokój, piękne lasy i wybrzeże, może lepiej niech tak pozostanie, prawda?

Niech zostanie

I to jak najdłużej niech tak zostanie. Marzy mi się wycieczka w tamte rejony.