Zamek Alara

Współrzędne GPS: 36.697212, 31.728901

Zamek Alara (tr. Alara Kalesi) położony jest około 37 kilometrów na zachód od Alanyi, 7 kilometrów w głąb lądu od wybrzeża Morza Śródziemnego. Został wzniesiony w czasach bizantyjskich i stanowił zachodni posterunek królestwa Mniejszej Armenii (Cylicyjskiej).

Zamek Alara Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Później jego zadaniem było strzeżenie bezpieczeństwa karawan przemierzających te regiony Azji Mniejszej. Jednej z karawanserajów jest zresztą położony w jego sąsiedztwie.

Karawanseraj Alara Han Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Zamek leży na stromym wzgórzu, nad potokiem Alara i wydaje się, że był niegdyś fortecą nie do zdobycia. W rzeczywistości w 1232 roku dostał się w ręce Turków seldżuckich - jego komendant poddał twierdzę po usłyszeniu wieści, że miasto Alanya zostało podbite przez seldżuckiego sułtana Aleddina Keykubada.

Zamek Alara Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Obecnie zamek popadł w ruinę i jest porośnięty dziką roślinnością. Składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej, a do jego wnętrza prowadzi 120 schodów.

Karawanseraj Alara, zbudowany za panowania Keykubada, został obecnie przekształcony w muzeum i miejsce dziedzictwa kulturowego.

Karawanseraj Alara Han Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS Jaś_Wędrowniczek.

Przeczytajcie więcej o seldżuckich karawanserajach w Anatolii.


Strumień Alara, nad którym położone są zamek i karawanseraj, jest popularnym miejscem do uprawiania raftingu. Słynny wodospad, nazywany "Latającą Wodą", znajduje się w okolicach wioski Köprülü, ale spływy zaczynają się parę kilometrów w dół strumienia.

Wodospad Alara Zdjęcie udostępnił nam użytkownik portalu TwS piosharks.

Więcej informacji o Alara znajdziecie w relacji Turcja we wspomnieniach i obiektywie Jasia Wędrowniczka.


Dojazd

Niestety nie istnieje możliwość dojazdu transportem publicznym. Sposób dotarcia na własną rękę do zamku Alara i karawanseraju Alarahan opisał dokładnie w swojej relacji Jaś Wędrowniczek.

Alternatywą jest wynajęcie samochodu lub uczestnictwo w wycieczce zorganizowanej, wykupionej podczas wczasów w Alanyi lub Side. Podczas raftingu na rzece Alara można podziwiać widoki na zamek, jednak bez możliwości wspinaczki na twierdzę.

Przeczytajcie również relację z wyprawy do Alara Han autorstwa Jasia Wędrowniczka.