wyjazd na wschód Turcji- kiedy najlepsza pora

Witam serdecznie, jakiś czas temu postanowiłam wybrać się (nie sama) na organizowany we własnym zakresie objazd m. in. wschodu Turcji. Zastanawiałam się nad tym, jaka pora roku najbardziej będzie takiej wyprawie sprzyjać. Wiadomo, ze klimat Turcji jest odmienny od polskiego, ale zalezy nam na tym, aby jednak nie odczuć tego zbyt drastycznie. Dziękuję za informację, Gosia.

Fora: 

Pora na wyjazd na wschód Turcji

Witam, pomysł na samodzielną wycieczkę świetny - ciekawe, które dokładnie miejsca we wschodniej Anatolii chcecie zobaczyć? Może mieć to znaczenie przy planowaniu pory roku, np. jeżeli zamierzacie wspinać się na Ararat... Poza takimi ekstremalnymi rozrywkami ogólnie zaleca się odwiedzać wschodnią Turcję między majem a wrześniem. Jesienią, zimą i wczesną wiosną warunki pogodowe nie sprzyjają podróżom, drogi mogą być nieprzejezdne (śnieg), często też pada deszcz. Często przewodniki polecają najbardziej maj i wrzesień, bo wówczas temperatury są umiarkowane. Ja zwiedzałam wschodnie regiony Turcji w lipcu i w sierpniu - temperatury w dzień rzeczywiście są bardzo wysokie (nawet do 40 stopni C w cieniu), ale powietrze jest suche i gorąca nie odczuwa się tak bardzo, trzeba tylko pilnować, żeby się nie odwodnić. Poza tym warto zaopatrzyć się w nieco cieplejszych ubrań, ponieważ występują tam duże dobowe różnice temperatur i po upalnym dniu następuje naprawdę chłodna noc.

pora na wyjazd cd

ja byłam samochodem z wawy w pazdzierniku ok.miesiąca pora jak najbardziej właściwa upały nie dokuczały ok 23-26 C noce chłodne morze w miare ciepłe przyjemność ze zwiedzania ogromna edirne-istambuł-pergamon-troja-assos-efez-kusadasi-pirene-milet-didyma napewno jeszcze pojade

pora na wyjazd...porady!:)

Witam.Ja zamierzam wybrać się na na przełomie października i grudnia.Nie wiem czy jest to odpowiednia pora,ale nasz Erasmus w Antalyi kończy się w styczniu i musimy zwiedzać póki jest jeszcze trochę czasu!!:) Może jakieś porady które miejsca warto odwiedzić??Pozdrawiam.

Gdzie pojechać na wschodzie Turcji

Z miejsc, które odwiedziłam we wschodniej części Turcji mogę gorąco polecić:

Niestety we wspomnianej późno-jesiennej porze roku pogoda nie jest na wschodzie ciekawa, a część miejsc może być niedostępnych, np. góra Nemrut...

od dłuższego...

... czasu poszukuję informacji na temat gór Cilo w prowincji Hakkari. Możecie jakoś naprowadzić??

Cilo Dagi

Rzeczywiście trudno o jakieś ciekawe informacje na temat gór Cilo (Cilo Dağı) w prowincji Hakkari... Nawet angielska Wikipedia milczy, a wersja turecka publikuje bardzo skrótowy tekst.

Moja "Biblia" podróżnicza czyli Lonely Planet. Turkey wspomina o Cilo zdawkowo, jako o miejscu o wspaniałym potencjale trekkingowym, ale zaznacza, że ten region wróci na mapy wędrówek, o ile sytuacja polityczna w regionie się ustabilizuje (są to tereny kurdyjskie i często dochodzi tam do starć partyzantów z armią turecką).

Również na forum podróżniczym Thorn Tree niewiele się pisze o tych okolicach, ale znalazłam jeden ciekawy wpis - polecam lekturę (w języku angielskim). W skrócie: jest to region niebezpieczny, o bardzo ograniczonej swobodzie podróżowania.

Na pocieszenie znalazłam również plan turystyczny Cilo z zaznaczonym szlakiem oraz miejscami do rozbicia namiotu, więc może jest to wykonalne.

Ogólne informacje o Cilo oferuje również strona Terra-Anatolia, ale konkretnych wytycznych co do odwiedzin niestety brak.

Przyznaję, że zostałam zaintrygowana tymi górami, zwłaszcza, że zdobycie informacji nie jest łatwe, a wyjazd w te regiony wydaje się być prawie niemożliwy... Czemu poszukujesz takich informacji?

dokładnie...

.. z tego samego powodu z jakiego Ciebie zaintrygowały :), Na Cilo trafiłem po prostu z podróży "palcem po mapie" ... i tyle, nic więcej nie znalazłem oprócz kilku zdawkowych informacji, tu i ówdzie. (Na google earth są przepiękne zdjęcia) Za 2-3 lata planuję "zejść ze szlaku" i odwiedzić skrajnie wschodnie prowincje, (w tej chwili jeszcze bardziej chciałbym niż planuję :). Cilo byłyby idealnym mało znanym miejscem nie tylko w Turcji ale na świecie... Co do sytuacji w samej prowincji i regionie to doskonale wiem że sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie i można po prostu "odbić" się w każdej chwili od pierwszego posterunku. Zerknij jeszcze raz na plan który podlinkowałaś. Dzięki grafice tego typu wiemy że kolejki na Giewont to raczej tam nie będzie :)

Góry Cilo

Na temat wspinaczki w tych górach pisał w jednej ze swoich książek Maciej Popko. Czytałem to ze 20 lat temu a sama impreza miała miejsce w roku 1967 lub 1968. Jednak warto przeczytać. Nie pamiętam jednak jaki był tytuł tej pozycji. Osobiście mam radzieckie wojskowe mapy topograficzne tego rejonu...

Mapy regionu

Zastanawiam się, jaka jest szansa na zeskanowanie tych map radzieckich dla zainteresowanych?

Góry Cilo

Tytuł książki Macieja Popko w której opisuje wyprawę w te góry i nie tylko brzmi: "Góry pod Półksiężycem". Wydana była w roku 1974. Można ją kupić na Allegro lub po prostu wypożyczyć w bibliotece. Ja czytałem taką z biblioteki. Co się tyczy map. Ewentualnie mogę udostępnić mapy rejonu gór Cilo w skali 1:100000 wraz z kalibracją do GPS. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie są to nowe wydawnictwa. Pochodzą z roku 1971, 1972 i 1982. Niemniej w mało zurbanizowanym terenie górskim dużo zmian też nie zaszło.

Mapy Cilo

To ja bardzo poproszę o udostępnienie map - sądzę, że z pożytkiem dla ewentualnych chętnych na wyprawę te rejony będą w sam raz, o ile sytuacja w regionie na takie wędrówki pozwoli...

Ararat kusi, ale nie wchodzi

Ararat kusi, ale nie wchodzi w grę z uwagi na nasze ograniczenia kondycyjne :). W ubiegłym roku na przełomie lipca i sierpnia na wybrzeżu obezwładniał nas czasami upał (35-37 st. C)- dokuczliwy zwłaszcza w połączeniu z wilgotnością, ale już sucha Kapadocja (z analogicznymi temperaturami) była całkiem znośna... Dziękuję bardzo za wskazówki, pozdrawiam raz jeszcze. G.

Witam, zamierzamy ze

Witam, zamierzamy ze znajomymi w drugiej połowie września wyruszyć na wyprawę we wschodnie rejony Turcji. Głównym celem naszej wyprawy jest wspinaczka na Ararat...Wspomniałaś coś tym. Czy Ararat jest już przez Ciebie zdobyty? :) Jeśli tak, to wdzięczni będziemy za wskazówki. Z góry dziękuje... ew kontakt mailowy: johnny445@wp.pl