Turkey. A Short History

Autor: 

Norman Stone

Wydawnictwo: 

Thames&Hudson

Rok wydania: 

2012

Język: 

angielski

Orientacyjna cena książki: 

13,55 euro

Rodzaj książki: 

historyczna

Turkey. A Short HistoryCzy wybieracie się w najbliższym czasie do Turcji? Czy należycie do grupy osób, które lubią wiedzieć coś o historii kraju, który odwiedzają, a jednocześnie odstraszają Was opasłe akademickie podręczniki z tysiącami przypisów? Jeżeli odpowiedź na oba pytania brzmi 'tak', to mamy dla Was propozycję miłej i niezobowiązującej lektury, przedstawiającej krótką historię Turcji. Można ją przeczytać przed wyjazdem lub odpoczywając na leżaku gdzieś nad błękitnymi wodami Morza Śródziemnego.

Norman Stone, autor Turkey. A Short History dokonał rzeczy niezwykłej: na niespełna 200 stronach zawarł przegląd dziejów Turków i Turcji od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Czytając tą książkę nie sposób się nudzić - na każdej stronicy czeka na czytelników jakaś ciekawostka. Czy wiecie, jakie jest znaczenie nazwy Taj Mahal, jakie więzy łączą Turków z Eskimosami oraz jak dokładnie przeprowadza się nabijanie na pal (brrr...)? Oczywiście nie zamierzam tutaj udzielać odpowiedzi, odsyłam Was natomiast do lektury.

Jednakże książka Normana Stone to nie tylko zbiór anegdotek, to również solidna dawka wiedzy historycznej i kulturowej, podana w przystępnym stylu. Dzięki temu wiadomości z niezwykłą lekkością zapadają w pamięć, nie obciążając jej zbędnymi laikowi szczegółami w rodzaju dokładnych dat dziennych bitew lub szczegółowych imion wszystkich żon jakiegoś sułtana.

Jeżeli po zapoznaniu się z tym wprowadzeniem do tureckiej historii nabierzecie ochoty na więcej, to autor zebrał na końcu książki najciekawsze tytuły pozycji mniej i bardziej naukowych, które pozwolą na zaczerpnięcie dogłębnych wiadomości o danej epoce historycznej. Miłym dodatkiem jest również mapa Imperium Osmańskiego w czasach jego największej świetności oraz przejrzyście zaprezentowana chronologia, pozwalająca na powiązanie imion sułtanów z datami ich panowania oraz najważniejszymi wydarzeniami. Całość uzupełnia krótki indeks nazwisk, miejsc i haseł.

Czy książka ma jakąś wadę? Owszem, czyta się ją tak szybko, że wystarczy zapewne na zaledwie 2-3 dni lektury, przerywanej zwiedzaniem lub kąpielami morskimi.

Odpowiedzi

Super! dzięki za

Super! dzięki za podpowiedź, zobaczę w naszych ksiegarniach, jak nie znajdę, to będę się "uśmiechać" do odwiedzajacych Kusadasi. Pozdarwiam!

Świetnie, trzeba

Świetnie, trzeba przeczytać, dzięki za ciekawą recenzję! Skylar z tur-tur bloga