Szlak Świętego Pawła

Szlak świętego Pawła to znakowany szlak pieszy prowadzący z Perge do Yalvaç, na północny-wschód od jeziora Eğirdir. Druga odnoga szlaku rozpoczyna się w Aspendos i łączy z pierwszą w Adada - opuszczonych ruinach rzymskiego miasta. Całkowita długość trasy wynosi około 500 km. Szlak częściowo podąża śladami Pawła Apostoła podczas jego pierwszej podróży misyjnej po Azji Mniejszej. Od Szlaku Licyjskiego odróżnia do większy stopnień trudności: prowadzi przez bardziej dziewicze tereny oraz pokonuje znaczne różnice wysokości, zaczynając od poziomu morza i wspinając się na wysokość 2200 metrów. Dodatkowo, przewidziane są dwa opcjonalne szczyty sięgające 2800 metrów n.p.m.

Wiele ciekawych informacji związanych z historią Szlaku świętego Pawła przynosi artykuł opublikowany przez Today's Zaman. Oto jego telegraficzne streszczenie. Podobnie jak Szlak Licyjski, Szlak świętego Pawła jest dzieckiem pasjonatki Turcji i wędrówek pieszych Kate Clow. W poszukiwaniu kolejnych wyzwań po wytyczeniu Szlaku Licyjskiego podjęła się ona znacznie trudniejszego wyzwania. Szlak wiedzie przez odległe od uczęszczanych przez turystów rejony, których mieszkańcy za cudzoziemców uznają nie tylko przybyszów z zagranicy, lecz również z Istanbulu.

Nikt nie wie dokładnie, ilu wędrowców przemierza w ciągu roku Szlak świętego Pawła, lecz z całą pewnością jest ich mniej, niż w przypadku Szlaku Licyjskiego. Przyczyn jego mniejszej popularności jest co najmniej dwie. Po pierwsze, jest to szlak nowszy, otwarty w 2004 roku, a po drugie, z racji swojego przebiegu mniej przyjazny dla podróżnych. Często jedynymi opcjami noclegów pozostają gościnność lokalnej ludności lub rozbicie namiotu na dziko. Nie oznacza to, że szlak nie jest, przynajmniej częściowo, dostępny dla mniej doświadczonych wędrowców, a dodatkowo istnieje kilka firm, które prowadzą wzdłuż szlaku wycieczki z przewodnikiem.

Atrakcyjności Szlakowi dodaje fakt że można do jego przejścia przystąpić nawet w środku lata, w przeciwieństwie do Szlaku Licyjskiego, który w sezonie letnim jest nie do przejścia ze względu na panujące upały.

Poniżej przedstawiony jest orientacyjny przebieg Szlaku świętego Pawła z zaznaczeniem wybranych punktów na trasie. Szlak liczy w całości około 500 km. Podzielony jest na dwie trasy Perge - Adada - Yalvaç (trasa zaznaczona kolorami żółtym oraz zielonym) oraz Aspendos - Adada - Yalvaç (trasa zaznaczona kolorami niebieskim oraz zielonym).

Poczytaj również o Szlaku Licyjskim.

Dowiedz się więcej o wędrówkach świętego Pawła Apostoła.