Susza w Turcji

Współrzędne GPS: 39.902199, 32.883202

Z powodu niezwykle ciepłej i ubogiej w opady atmosferyczne zimy nad Turcją wisi obecnie widmo suszy i, co za tym idzie, słabszych zbiorów. Średnie temperatury tej zimy są w Turcji o 11-12 stopni Celsjusza wyższe od wieloletniej średniej, a niezwykle skąpe opady zaalarmowały meteorologów i klimatologów, którzy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami tego stanu rzeczy.

Tereny rolnicze w północno-zachodniej Turcji

Profesor Orhan Şen z Uniwersytetu Technicznego w Stambule twierdzi, że nawet jeżeli w najbliższej przyszłości spadnie deszcz, to nie wystarczy on do zapełnienia rezerwuarów wody pitnej w dużych miastach Turcji. Jako przykład podaje, że w zbiorniku przy tamie Yuvacık (prowincja İzmit) pozostał jedynie 15-dniowy zapas wody pitnej. Co prawda władze miejskie Stambułu twierdzą, że miastu nie grożą braki wody przez następne 3 miesiące, ale profesor Şen uważa, że jest to wielkość mocno zawyżona, a rzeczywiste zapasy wystarczą zaledwie na 45 dni.

Problem pogłębiany jest przez brak środków zaradczych, np. w postaci zaleceń oszczędzania wody przez mieszkańców metropolii. Wynika to ze zbliżających się wyborów samorządowych, które odbędą się 30 marca tego roku. Obecne władze miejskie nie chcą, aby restrykcje w dostępie do wody wywołały niechęć stambulczyków. Z drugiej strony, turecki minister leśnictwa i zasobów wodnych, Veysel Eroğlu, zachowuje optymizm i zapewnia, że żadne duże miasto w kraju nie doświadczy braku wody pitnej.

Ciepła i sucha zima będzie miała także poważny wpływ na turecką produkcję rolną. Dane dotyczące skutków suszy dla wysokości plonów przedstawił Turhan Tuncer - prezes Izby Inżynierów Rolnictwa. Jako przykład poinformował, że nawet jeżeli w przeciągu dwóch miesięcy nastąpią poważne opady deszczu, wysokość plonów w regionu rolniczego Konyi spadnie o 20% w porównaniu ze średnią. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku równiny Çukurova, położonej w okolicach Adany i będącej spichlerzem Turcji. Susza poważnie ograniczy zbiory tamtejszej pszenicy, kukurydzy, bawełny, winogron i cytrusów. Natomiast w regionie Malatyi, również ważnym ośrodku rolniczym kraju, opady są w tym roku niższe aż o 40%.